YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faruk Çelik'ten 'asansör faciası' açıklaması
Faruk Çelik'ten 'asansör faciası' açıklaması
09 Eylül 2014 15:45
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciası ve işçi güvenliği konularına ilişkin soruları yanıtladı.

24 Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç'un canlı yayın konuğu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciası ve işçi güvenliği konularına ilişkin soruları yanıtladı.

"İş kazasında hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet, milletimize ve ailesine baş sağlığı diliyorum. Keşke böyle girizgahlarla konuşmalara başlamamış olsak. Temennimiz ve mücadelemizde aslında böyle girizgahlar yapmak zorunda kalmamak istikametinde" diyen Faruk Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

Türkiye'de ölümlü kaza oranları

2002'den bu yana ölümlü kaza oranları

Öncelikle şu tabloyu görmemizde yarar var. Türkiye'de 2002 yılında 727 bin işyeri vardı. Bugün itibarıyla Türkiye'de işyeri sayısı 1 milyon 630 bin. Türkiye'de 2002 yılında 5 milyon 200 bin çalışan varken bugün bu sayı 13 milyon 150 bin. Gerek iş yeri gerekse çalışan sayısı rakamlarında yüzde 120 dolayında bir artış olduğunu görüyoruz. 

İhracatta ise 36 milyar dolardan 150 milyar dolara geldik. Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektörü 2002 yılında yüzde -5.6 küçülürken, 2013 itibarıyla yüzde 7.1'lik bir büyümeyi gerçekleştiren ve dünya devleri arasında ilk 3 sırada yer alan bir sektör haline gelmiştir.

2002 sonu itibarıyla ölümlü kaza oranı 100 bin işçide 16 iken, 2012'de 6'ya düştü. Avrupa ortalaması 100 bin işçide 3. (27 Avrupa ülkesinde) Gelişmiş 15 Avrupa ülkesinde ise ölümlü kaza oranı 100 bin işçide 1.5'a tekabül ediyor. 

Türkiye'de ölümlü kaza rakamlarını 6'ya kadar geriletmişken Soma faciası ve inşaat kazaları ile malesef tablo bozulmuştur. Şimdi ben bu tabloyu görünce üzülüyorum. Gelişme, evet.. Kalkınma, evet.. İnsanın mutluluğuna katkıda bulunuyorsa ne mutlu ama insanın ölümüne vesile oluyor ise batsın böyle kalkınma! Neden bunu söylüyorum? 81 ilde bunun mücadelesini vermiş, insan sağlığını ve işçilerin güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak için gırtlak patlatmış, kadrosuyla ekibiyle çalışmalar yapmış birisi olarak söylüyorum. Bizim bütün parti programlarımız insan merkezli. 

2012'ye gelirken nasıl bir taraftan kalkınmayı gerçekleştiriyor ve iş güvenliğini ihmal etmiyor idiysek aynı anlayışın iş verenlerimizde, işçilerimizde ve diğer tüm sorumlularda da en üst düzeyse korunması gerekmektedir. Aksi taktirde bir işçinin hayatını kaybetmesi yalnız o eve ateş düşürmüyor. Hepimizi son derece üzdüğünü ve huzursuz ettiğini bir kez daha vurgulamak isterim.

'Kaza değil cinayet' iddiaları

Kamyon devrildikten sonra yol gösteren çok olur

'Kamyon devrildikten sonra yol gösteren çok olur' diye bir söz var Anadolu'da. Şimdi bakıyorum da bir olay meydana geldiğinde herkes uzman kesiliyor. İyi de olay meydana gelmeden önce yapılan faaliyetler, söylemler ne derece kamuoyu örgütleri ve sivil toplum örgütlerinde yer buluyor? Bu şikayetimi yapmak durumundayım. 

Gecenin 3'ünde oradaydım

En son meydana gelen asansör kazası meydana gelir gelmez ben İstanbul'a geçtim. Gecenin 3'ünde olay yerindeydim. Valimizle birlikte olay yerini gördük ve tabloyu orada inceleme ve değerlendirme imkamınız oldu. 

Kaza yerindeki ilk tespitlerim

Akşam saat 19.30 sularında asansöre kartonpiyerler yükleniyor, 10 işçi biniyor ve asansör yukarı doğru çıkıyor. Bu asansörün son kat olan 32. kata çıkmadan 31. katta mutlaka durması gerekiyor. Kumanda bozuldu, o yapılamadı vs.. hiç bunlarla ilgili birşey değil. Teknik olarak durdurucunun 32. katta olması ve bu asansörü orada durdurması gerekiyor. 32.katta dişliler sıyrılmış ve boşta kalan asansör yaklaşık 130 metreden boşluğa düşmüş. İlk tespitlerim bunlar oldu. 

İnşaatta mesuliyeti olan firmalar

Bu inşaatın ve tüm inşaatların fenni mesulleri var. Fenni mesul ne demek? O inşaatın sahibinin denetiminde, o projenin teknik usullere göre imar edilip edilmediğini 24 saat takip eden kişidir.

İkincisi, yapı denetim firmaları. Belediye ile bağlantılı ama Çevre ve Şehicilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yapı denetim firması var her inşaatın. Bunların görevi temeldeki betonu koymaktan çatıdaki kiremiti kapatmaya kadar her adımın teknik olarak kurallara uygun olup olmadığını denetlemek.

Yani bir evin mutfağında bir priz var da siz onun yanına ikincisini koyuyorsunuz yapı denetim firması bunu size yaptırmaz. Bu derece önemli, yetkilendirilmiş kurumlar. Üçüncüsü de bu asansörü oraya monte eden firma. Onun teknik ekibi var. Asansörler nasıl çalışacak, ne zaman bakımdan geçecek bunların görevi çünkü o asansör de oraya hizmet alımı olarak monte ediliyor. Onu monte eden firmanın burada sorumluluğu var....

 

YİRMİDORTHABER.COM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler