YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faili meçhuller için BDP'den teklif
Faili meçhuller için BDP'den teklif
24 Şubat 2010 16:02
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, faili tespit edilemeyen suçlarda, zaman aşımının kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Buldan'ın, TBMM Başkanlığına sunduğu Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine göre, TCK'nın ilgili maddesine, ''faili tespit edilemeyen, kasten insan öldürme ve kaybettirme suçlarından dolayı zaman aşımı uygulanmaz'' ibaresi eklenecek.

Teklifin gerekçesinde, bazı olayların faillerinin, yasaların öngördüğü zamanda yakalanamadığı vurgulanarak, bu uygulamaya son verilmesiyle faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasının önündeki engelin kaldırılmış olacağı anlatıldı.

MUHTAR AYLIKLARI İÇİN KANUN TEKLİFİ

BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ise muhtar aylıklarının artırılması ve sigorta primlerinin il özel idareleri tarafından karşılanması amacıyla hazırladığı kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

Türkiye'de 52 bin 953 muhtarın bulunduğu anlatılan teklifin gerekçesinde, halk ile devlet arasında köprü görevi yapan muhtarların daha iyi hizmet vermeleri için aylık ücretlerinin artırılması gerektiği vurgulandı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve 19 arkadaşının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede ise balıkçılık sektöründe yaşanan sorunların araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler