YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faili meçhul cinayetlerin raporu açıklandı
Faili meçhul cinayetlerin raporu açıklandı
23 Şubat 2013 21:41
Mardin Dargeçit'teki faili meçhul cinayetlerin raporu açıklandı.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde, 1995 yılında faili meçhul cinayetlere kurban giden 6 sivil ve bir uzman çavuşun akıbetlerinin ortaya çıkması için, geçtiğimiz yıl Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde yapılan kazılarda ortaya çıkan cesetlerin adli tıp raporu açıklandı.


İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi tarafından açıklanan raporda, 1995 yılında Dargeçit ilçesinde faili meçhul cinayetlere kurban giden 6 kişiden biri olan M. Emin Aslan'ın kimliğinin tespit edildiği belirtildi. İHD Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu dernek binasında düzenlediği basın açıklamasında, Dargeçit raporunu paylaştı. Kuzu, "Bu hukuki mücadele çerçevesinde, 17 Şubat 2012 ve 25 Şubat 2012 tarihlerinde daha önce güvenlik gerekçesiyle boşaltılmış Dargeçit Bağözü köyünde yapılan kazı çalışması neticesinde bulunan kemiklerin, adli tıp tarafından incelenmesi sonucu ilk gelen rapor itibariyle, köyün ortasındaki kuyuda bulunan kafatası ve kemiklerin iki ayrı insana ait olduğu ve bunlardan bir tanesinin kayıp Mehmet Emin Aslan olduğu adli tıp raporu ile ortaya çıkmıştır. Gelecek ek rapor ile diğer kemiklerin kime ait olduğu netleşecektir. Kuyuda yanmış halde bulunan bu kemikler, yıllardır aileleri ve bizler tarafından izlerine ulaşmak için çaba gösterdiğimiz, aralarında çocukların da bulunduğu 6 sivil ve bir devlet görevlisinin nasıl ortadan kaldırıldıklarının, yaşamlarına son verildiğinin hikayesidir" dedi.

1993-1996 yıllarının karanlık bir dönem olup, 52 sivil yurttaşın gözaltında kaybettirildiğini söyleyen Kuzu, daha önce Mardin Derik ilçesinde işlenen cinayetler ve kaybettirilme vakalarına ilişkin hazırlanan iddianameyle, Dargeçit'te bulunan bu kemiklerin, yargısız infaz ve kaybettirilmenin o dönemin ne denli sorunlu olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. Kuzu, "Parça parça halinde bulunan deliller bir bütün olarak insanlık dışı muamele ve uygulamaların sistematikliğini, bütünselliğini ortaya koymaktadır. 1993-1996 yılları arasında işlenen cinayetler, zorla kaybettirilme vakalarının muhakkak şekilde gerçeği ortaya çıkaracak şekilde irdelenmesi gerekmektedir. Bu soruşturmanın zaman aşımına uğramadan, failleri hakkında bir an önce soruşturma makamları tarafından güvenlik tedbirine başvurulması gerekmektedir. Bulunan cesetlerin kimlik tespitleri, ölüm nedenleri, öldürülme biçimleri, öldürülme tarihleri ve yaşları, adli tıp kurumunun yapacağı çalışmadan sonra belli olacağı bilinmekle beraber, kimliklerin tespiti veya tespit olunmaması halinde dahi şikayet hakkı kullanılacaktır" şeklinde konuştu.
 

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler