YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facianın sebebi sabotaj ya da...
Soma'da yaşanan maden faciasının çok yönlü soruşturulduğunu dile getiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, “ihmal" ihtimalinin ağırlık kazandığını söyledi. Yasin Aktay; “kasıt ya da sabotaj" ihtimallerinin üzerinde durulduğunu da kaydetti.
Facianın sebebi sabotaj ya da...
21 Mayıs 2014 / 07:50 Güncelleme: 21 Mayıs 2014 / 13:27

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay A Haber Ankra Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.

Soma'da yaşanan maden faciasının çok yönlü soruşturulduğunu dile getiren Aktay, "ihmal" ihtimalinin ağırlık kazandığını söyledi. Yasin Aktay; "kasıt ya da sabotaj" ihtimallerinin üzerinde durulduğunu da kaydetti..

İhmal ihtimali ağırlık kazanıyor

Bütün tedbirlerin zaten alınabildiği, bütün uyarı sistemlerinin çok rahatlıkla verildiği ve buna dair tedbirlerin alınabileceği bir madende böyle bir kazanın olması içi ya kasıt olması gerekiyor ya da çok açık insan ihmali olması gerekiyor.

Bundan önceki kazalarda, dahli olan insanların veya sorumluluğu tespit edilen insanların çok kolay sıyrılmış olmaları mı acaba bundan sonraki kazlarda insanları daha az tedbirli olmaya sevk ediyor. Ama ben bu hadisede böyle bir şey görmüyorum. Aksine bu hadisede ilk bulgulara göre ihmal var.

Bir takım tutuklamalar meydana geldi bu tutuklamalar esnasında yöneltilen suçlamalarla taksirle çok sayıda insanın öldürmeye sebep vermek suçunun delillerinin yeterince var olduğu anlaşılmış bulunuyor. Soruşturmanın ileri safhalarında ne çıkacak? Her çeşit ihtimal de olabilir. Burada kasıtlar da olabilir, bir takım sabotaj ihtimalleri üzerinde bile duruluyor ama ben durmak istemiyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler