YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facianın eşiğinden dönüldü
Aliağa'da propan yüklü tanker devrildi. Devrilen tankerin alev almaması, muhtemel bir facianın yaşanmasını önledi.
Facianın eşiğinden dönüldü
04 Ocak 2010 / 18:05 Güncelleme: 04 Ocak 2010 / 18:32

İzmir'in Aliağa ilçesinde son derece parlayıcı ve yanıcı bir gaz olan propan yüklü bir tanker, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Kaza sonucu tankerdeki propanın alev almaması, olası bir facianın yaşanmasını önledi.

Alınan bilgiye göre, Aliağa'daki bir LPG tesisinden aldığı 6 ton propan ile Balıkesir'in Ayvalık ilçesine hareket eden Fahrettin Aydın (39) yönetimindeki 35 ANA 52 plakalı tanker, Aliağa ilçe çıkışında sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle devrildi.

Kazanın ardından tankerden propan gazı sızıntısı başlaması kara yolunda tehlike oluşturdu. Kazanın ardından olay yerine gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri, tankere kimyasal köpükle müdahalede bulundu. Aracın alev almaması için yaklaşık bir saat süren soğutma çalışmalarının ardından araçtaki gaz sızıntısı tankerin yükünü aldığı akaryakıt şirketinden gelen iki uzman tarafından kesilebildi.

Yaklaşık 2 saat süren bu çalışmalar boyunca İzmir-Çanakkale kara yolu geliş ve gidiş istikametinde trafiğe kapatıldı.
Yetkililer, kazaya ve yaşanan sızıntıya rağmen tankerin alev almaması ile olası bir facianın eşiğinden dönüldüğünü ifade etti. LPG türü olan propan gazının çok tehlikeli parlayıcı ve çok çabuk alev alan bir gaz olduğunu belirten yetkililer, ''Aracın devrilmesi ile oluşan kıvılcımdan tutuşmaması bir mucize. Çünkü, propan cep telefonu sinyalinden dahi alev alması yüksek olasılık olan bir gazdır. Felaket ucuz atlatıldı'' dedi.

Bu arada, tanker sürücüsü Fahrettin Aydın kazayı yara almadan atlattı.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler