YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facia'da 25 liralık hesap oyunu
Facia'da 25 liralık hesap oyunu
01 Kasım 2014 19:45
Karaman'daki facia yüreklerimizi yakarken, işin perde arkasında '25 liranın' olduğu ortaya çıktı.

Soma faciası sonrası çıkan torba yasa ile madencilere yeni haklar verildi. Maaşlar '2 asgari ücret' olarak belirlendi, çalışma süresi haftada 36 saate indirildi. Ardından yeni düzenleme için düğmeye basıldı.

Madencilerin maaşlarının 2 bin liraya indirilmesi, haftalık çalışma sürelerinin de 37.5 saat olması için çalışma başlatıldı. Torba yasadan önce madenlerde çalışan işçiler ortalama 30-40 lira günlük ücret alıyordu. Madencilerin yevmiyesi, 25 lira zamla 65 liraya çıkarıldı. Birçok madenci ocağı kapatıp, "Bu parayla işçi çalıştıramam" dedi.

Patron yol ve yemek paralarından kesiyor

Karaman'da yaşanan facianın olduğu madende görüldüğü gibi, bazı patronlar da işçilerin yol ve yemek ücretlerini kesip bu 25 lirayı vermemenin hesabına girdi. Karaman'daki kazanın ardından, bu madencilerin de yemeklerinin kesildiği ve servislerinin kaldırıldığı ortaya çıktı.

İşçiler, madende yemeklerini yerken, kazanın meydana geldiği ve kaçamadıkları belirtiliyor. Böylece, yürekleri dağlayan facianın ardında, 25 liralık hesap oyununun olduğu anlaşıldı. İşçilerin mesai saatlerine de uyulmadığı ve yemek saatlerinin kısaltıldığı belirtiliyor.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler