YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facia son anda önlendi!
Metropole 125 kilo bomba sevkiyatı polise takıldı...
Facia son anda önlendi!
14 Şubat 2012 / 07:37 Güncelleme: 14 Şubat 2012 / 07:46
Güvenlik güçleri, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ta eylem hazırlığı yapan teröristlere göz açtırmıyor.

Diyarbakır-Mardin karayolunda 125 kilogram bomba yüklü otomobili durduran polis, büyük bir faciayı önledi. Araçta 4 Kalaşnikof, çok sayıda el bombası ve düzenek ele geçirildi. Ayrıca dün Mersin'de yapılan operasyonda el yapımı 27 bomba bulundu. İstanbul'un Fatih ve Sultangazi ilçelerindeki baskınlarda 4 kişi dört tabancayla yakalandı. Şırnak kırsalındaki çatışmada ise 10 terörist öldürülürken iki asker şehit oldu.

Diyarbakır'da 125 kilogram bomba yüklü otomobille eylem düzenlemek isteyen terör örgütü PKK mensupları, güvenlik güçlerinin dikkati sayesinde amaçlarına ulaşamadan ele geçirildi. Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü sebebiyle örgütün ses getirici eylemlere yöneleceği yönündeki alınan bilgiler üzerine güvenlik güçleri ülke genelinde alarma geçirildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube ekiplerinin takibi sonucu Diyarbakır-Mardin karayolu üzerinde park halinde bir otomobil bulundu. Yapılan kontrolde otomobilin bomba yüklü olduğu ve uzaktan kumanda düzeneğiyle patlatılmaya hazır hale getirildiği öğrenildi. Mardin Emniyet Müdürlüğü bomba uzmanları, aracın içindeki bombayı etkisiz hale getirerek, incelenmek üzere emniyet müdürlüğüne götürdü. Yetkililer, örgüt üyelerinin bomba yüklü otomobili metropol bir kentte patlatmayı hedeflediklerini belirterek, aracın yakalanması ile masum insanların canına kasteden örgütün hedefine ulaşamadığını söylediler. Otomobildeki bomba miktarının yaklaşık 125 kilogram olduğu öğrenilirken, bomba ile birlikte 4 Kalaşnikof silah, çok sayıda el bombası, bombayı patlatacak uzaktan kumanda sistemi de ele geçirildi.

Bomba yüklü aracın bulunmasının ardından 2 örgüt üyesinin bir başka araçla olay yerinden kaçarak Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Aktepe köyüne doğru gittiği bilgisi alındı. Bunun üzerine Diyarbakır-Mardin karayolunu trafiğe kapatan güvenlik birimleri, helikopterle olay bölgesine özel harekât timleri gönderdi. Örgüt üyelerinin teslim olması yönünde çağrılar yapan özel timlere ateş açıldı. Örgüt üyelerinden biri köyde bir eve girerek köylüleri kendisine siper etti. Özel harekat timleri, rehin alınan köylülere zarar gelmemesi için yoğun çaba gösterdi. Örgüt üyesinin bir anlık dalgınlığından yararlanan timler, örgüt üyesini ölü olarak geçirdi. Rehin alınan köylüler yara almadan kurtarıldı. İkinci örgüt üyesi ise bir başka noktada yaralı olarak ele geçirildi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler