YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facia kıl payı önledi
Facia kıl payı önledi
25 Nisan 2010 10:16
Erzurum-Tunceli karayolunun tünel girişine yerleştirilen bir patlayıcı vatandaşların dikkati sayesinde fark edildi.

Günde yüzlerce aracın geçtiği Tunceli-Erzincan Karayolu'nda,bir tünel girişine döşenen patlayıcının vatandaşlar tarafından fark edilmesi ile olası bir facia önlendi.  

Tunceli-Erzincan Karayolu'nun 42. kilometresi olan 11. Çığ Tüneli'nin girişine bir süre önce döşenmiş patlayıcı,kullanılmak üzere üstü açılınca vatandaşlar tarafından fark edilerek yetkililere haber verildi.Günde yüzlerce aracın geçtiği yolda,patlayıcıların fark edilmesi ile olası bir facia önlendi.

Patlayıcı uzmanlarından edinilen bilgiye göre;çukurun kazılış şekli ve genişliğine bakıldığında,döşenen el yapımı patlayıcının,muhtemelen operasyonlarda kullanılmış ancak patlamamış havan mermisi veya obüs topunun içi boşaltılarak doldurulan patlayıcı ile hazırlanmış uzaktan kumandalı bir mayın olduğu tahmin edilmektedir.Bu patlayıcıların önceden yola döşendiğini,günü geldiğinde,bölge telefon kapsama alanı dışında olduğundan için telsiz düzenekli veya 50-100 metre kablo bağlanarak uzaktan  manuel olarak patlatılması planlanmıştır.Yine uzman görüşüne göre,son bir veya iki gün içerisinde belirlenen hedef bir araç için hazırlanırken bir helikopter veya vatandaşlar tarafından fark edilince saldırının teşebbüs düzeyinde kaldığı belirtilmektedir.

Emniyet ve İl Jandarma Komutanlığı bilgisi dahilinde olan patlayıcının en kısa zamanda imha edileceği öğrenildi. Aynı bölgede 2007'de yola döşenen mayın patlamasında 3 bomba uzmanı şehit oldu. Tunceli-Erzincan Karayolu'nun aynı bölümünde,Temmuz 2007 tarihinde,yola döşenen mayının patlaması sonucu bomba imha ekibinde görevli Astsubay Atilla Şener,uzman çavuşlar İsmail Dursun ve Ümit Eker olmak üzere 3 güvenlik görevlisi şehit olmuşlardı.Olay ardından yapılan arama-tarama faaliyetleri esnasında aynı bölgede yola döşenmiş iki ayrı bomba daha bulunarak imha edildi.
İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler