YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
F4 uçakları neden düşüyor? Bu uçaklar ne zaman kaldırılacak?
Konya'da F4 uçağının düşmesinin ardından, RF-4E modeli uöakların güvenliği ve kullanılabilirliliği tekrar gündeme geldi.
F4 uçakları neden düşüyor? Bu uçaklar ne zaman kaldırılacak?
05 Mart 2015 / 18:20 Güncelleme: 05 Mart 2015 / 18:22

Keşif amaçlı kullanılan ve yıl sonunda tümünün emekli olacağı açıklanan RF-4E uçakları hakkında yaşanan kazalar sonrası sorularda artıyor. RF-4E savaş uçakları neden düşüyor? Motor veya elektronik aksam arızası mı yoksa eğitim ile ilgili mi?

Konuyla ilgili açıklama yapan Güvenlik uzmanı Mete Yarar'a göre; Uçak kullanılabilir ancak pilotlar uçaktan kendilerini neden fırlatamıyor? Emekli Pilot Albay Memduh Kayışbudak'a göre uçaklar mükemmel ancak eğitim az.

İşte son Konya kazası sonrası açıklamalar:

Güvenlik ve Terör Uzmanı Mete Yarar:

"Neden 6 tane güzide evladımızı kurtaramadık? Uçak bir şekilde düşer. Teknik arızadan, it dalaşından ya da bir şekilde düşer. Asıl sorulması gereken bu altı evladımız neden uçaktan atlayamadı? Bu bir şekilde açıklanmalı. Eğer bunu açıklayamıyorlarsa bu F4lerle ilgili uçuş yasağı konulabilir."

Emekli Subaylar Derneği Başkanı olan emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş:

"Paraşütle atlama duruma bağlı olarak değişir. Dönüşümlü bir şekilde paraşütle atlarsanız bunun için asgari bin metre yüksekten atlamanız gerekir ki paraşüt düzgün açılabilsin. Eğer düz uçuşta atlarsınız o zaman daha alt yükseklikte atlanabilir. Bir pilotumuz paraşütle atlamasına rağmen paraşütü açılmadığı için şehit oldu.  Ben lojistik komutanıyken, 10 yıl önce, bu uçakların modernize edileceklerini belirlemek için çalışma yapıldı. Uçağı devre dışı bırakırken bakılan, kanatlar, iniş takımları, gövde ömürleridir.  10 yıl önce yapılan çalışmada çıkan sonuç şudur; bu uçakların gövde ömürleri, 2030’ların daha ilerisindeki bir tarihe kadar gidebiliyordu. Uçakların eskiliği olmaz."

Emekli Pilot Albay Memduh Kayışbudak:

"Ben 5 yıl boyunca F4 ile uçtum. Türkiye’deki savaş uçaklarının en mükemmellerindendir. Ben kazada motor veya elektronik kısımlarından kaynaklanan bir hata olduğunu düşünmüyorum. İki uçağınızdan biri düşerse kaza oranı yüzde 50’dir. Bir uçağınız varsa ve düşerse kaza oranı yüzde 1’dir. Ben düşüşün eğitim ile ilgili olduğunu düşünüyorum."

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın:

"Uçaklar haberlerde çıktığı gibi eski veya kullanılmaz değil tam aksine bakımları titiz bir şekilde yapılan emniyetli savaş uçaklarıdır. Malatya’daki kaza ile Konya’da gerçekleşen kaza aynı değil. Malatya’daki kaza gece uçuşu esnasında alçak irtifa ve kötü hava şartlarından dolayı dağa çarpmasıyla yaşanan kazadır. Konya’daki uçak 1 saat havada kalmış. Ben kazanın patent kazası olduğunu düşünüyorum. Pilotlar atladı ve neden kurtulamadı? Bu soruyu Hava Kuvvetleri Komutanlığı inceleyecektir. İrtifaları yetersiz veya sandalyeden ayrılamadılar mı, paraşüt mü açılmadı? Bunun raporu gelecektir."

2030 yılına kadar kullanılabilir ancak yıl sonu kaldırılıyor

RF-4E'ler, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1974'ten bu yana kullanılan F-4E uçaklarının keşif modeli. Uçaklar burunlarında özel kamera taşıyor. Türk Hava Kuvvetleri'ne 1980'de ABD'den 8 uçak geldi. Bunu, 1992-94 yılları arasında Alman Hava Kuvvetleri'nin hizmetten çıkarttığı 46 uçak izledi. Bu uçaklardan 32'si yapısal yenileme gördü, Kalanları ise yedek parça olarak ayrıldı. Gövde ömürlerini doldurmaya başlayan uçaklardan 16'sı 2009-2011 arasında modernizasyondan geçirildi. Halen RF-4E'ler Eskişehir'de 113 ve Malatya/Erhaç'taki 173. Filo'da görev yapıyordu. Geçtiğimiz yıl, tüm kalan uçaklar Malatya'da toplandı. Halen Hava Kuvvetleri'nin envanterinde RF-4E sayısı 13. Son 35 yılda meydana gelen kazada, 14 pilot şehit oldu.

 

HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler