YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
F tipine protesto...
F tipine protesto...
29 Ocak 2011 15:00
Beyoğlu'nda, F tipi cezaevlerinde hak ihlalleri yaşandığını iddia eden bir grup, protesto yürüyüşü gerçekleştirdi...

Beyoğlu Tünel'de toplanan İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Tutuklu ve Yükümlü Aileler Birliği ve Tutuklu Aileleri Derneği üyesi bir grup, cezaevlerinde hak ihlalleri yaşandığı gerekçesiyle ellerinde çeşitli dövizlerle ve sloganlar atarak Taksim Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına yapılan basın açıklamasında, F tipi cezaevlerinde yapılan uygulamaların, 1980 dönemini aratmadığı, siyasi mahkumların, hemen hemen her dönem işkencelere maruz kaldığı, yaşam haklarının ellerinden alındığı, işkence ve hak ihlallerinin yoğunlaşarak devam ettiği ileri sürüldü.

Tekirdağ 1 ve 2 Nolu hapishanelerde, müdürlerin gözetimi altında siyasi mahkumların darbedildiği, kolları ve kaburgalarının kırıldığı, fiziki ve sözlü işkence yaşadıkları iddia edildi.

Hapishanelerde insanlık suçu işlendiği vurgulanan açıklamada, ''Yetkililerin adına 5 yıldızlı otel dedikleri, F tiplerinden her gün işkence ve ölüm haberleri gelmektedir. Bu insanlık dışı uygulamalara ve işkencelere karşı yetkilileri uyarıyor. Tüm kamuoyunu hapishanelerde uygulanan işkenceyi durdurmak için duyarlı olmaya çağırıyoruz'' denildi.

Öte yandan yürüyüş yapan gruba, başka bir grup tarafından sözlü saldırıda bulunuldu. İki grup arasındaki sözlü sataşma polisin müdahalesiyle yatıştırıldı.

Açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler