YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
F-4’lerin yazılımını bakın kim yapmış!
Türkiye, Malatya Akçadağ’da 4 şehid verdiğimiz uçak kazasının şokunu atlatamamışken; Konya’dan gelen haberle sarsıldı. Dün Eskişehir’den kalkan F-4E 2020 eğitim uçağı, Konya Atış Sahası’nda düştü. İki Kurmay Yüzbaşı Pilot şehid oldu, ülke hüzne boğuldu
F-4’lerin yazılımını bakın kim yapmış!
06 Mart 2015 / 10:16 Güncelleme: 06 Mart 2015 / 10:19

Genelkurmay Başkanlığı’nca, Eskişehir’den planlı eğitim uçuşu için kalkan F-4E 2020 uçağı, saat 09.50’de Konya Atış Sahası’nda henüz bilinmeyen bir nedenle düştü. Kurmay Yüzbaşı Pilot Mustafa Tanış ile Kurmay Yüzbaşı Pilot Mustafa Delikanlı’nın şehit olduğu acı hadise, Türkiye’yi hüzne boğdu.

F-4, Saat 09:50'de...

Genelkurmay idari ve adli soruşturma başlatırken; yapılan açıklamada, 112’nci Filoya ait bir F-4E 2020 uçağının Eskişehir’deki 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan saat 08.58’de planlı eğitim uçuşu için havalandığı, uçağın saat 09.50’de Konya Atış Sahası’nda kaza kırıma uğradığı kaydedildi.

Askeri yetkililer incelemede bulundu

Konya-Aksaray karayolundan yaklaşık 5 kilometre içeride düşen uçaktan çıkan dumanları gören vatandaşlar, askerlerin oluşturduğu güvenlik çemberi nedeniyle olay yerinden uzaklaştırıldı. Buraya ulaşan itfaiye ekipleri, uçağa müdahale etti. Askeri yetkililer olay yerinde incelemelerde bulundu.

Dün Konya’da iki pilotumuzun şehid olduğu kazada düşen uçağın, Israel Aircraft Industries (IAI) tarafından modernize edildiği tespit edildi. Kaynaklar, uçakların modernizasyon sonrası dışarıdan müdahaleye açık hale getirilmiş olabileceğine işaret ederken; 28 Şubat’ın faillerinden Süleyman Demirel ve Çevik Bir’in girişimleriyle İsrail’e 1 milyar dolardan fazla paraya yaptırılan modernizasyonla ilgili derin şüpheler bulunuyor

Geçtiğimiz hafta Malatya’da 4 pilotumuzun hayatına mal olan esrarengiz F-4 kazasından sonra, dün de Konya’da bir F-4E düştü. Tatbikatta düşen F4 keşif uçağı ile ilgili dikkat çekici bir ayrıntı ortaya çıktı. Merkez medya düşen uçakların metal yorgunluğu üzerinde yoğunlaşa dursun, gazetemiz dikkat çekici bir ayrıntıyı deşifre ediyor. İki pilotumuzun şehit olduğu kazada, düşen uçağın Israel Aircraft Industries (IAI) tarafından modernize edildiği tespit edildi.

26 uçak İsrail'e gönderildi

İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI-Israel Aircraft Industries Ltd.) ile ortak başlatılan modernizasyon projesiyle Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki 54 adet F-4E üzerinde yapısal güçlendirme, yeni nesil navigasyon sistemleri, HUD, HOTAS, MFD, yeni nesil radyo ekipmanı, mevcut AN-APQ 120 radarının ELTA ELO/M-2032 radarı ile değişimi sağlandığı belirtiliyor. Bu kapsamda F-4’lerin 28 uçaklık bölümünün 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Eskişehir’de, 26 uçaklık bölümü İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) tesislerinde tamamlandığı kaydediliyor.

Müdahaleye açılmış olabilir mi?

28 Şubat’ın faillerinden eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve darbe sonrası “Tanklar balans ayarı” sözleriyle bilinen dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir’in girişimleriyle İsrail’e 1 milyar dolardan fazla bir paraya yaptırılan modernizasyonla ilgili derin şüpheler bulunuyor. Mavi Marmara saldırısı sonrası Türk hava sahasının İsrail’e kapatıldığını hatırlatan savunma kaynakları, düşen uçakların modernizasyon sonrası dışarıdan müdahaleye açık hale getirilmiş olabileceğine işaret etti.

Müdahale de düşünülebilir

Kaynaklar, teknoloji yetersizliğinden ötürü dışarıdan müdahaleye tamamen kapalı uçaklarda modernizasyon esnasında önemli değişiklikler yapıldığını, uzaktan erişime dönük bazı eklentiler yerleştirilmiş olabileceğini belirttiler. ASELSAN tarafından çözümlenebilecek bu eklentiler dışında yazılımlar üzerinde de birtakım açık kapılar bulunabileceği, siber saldırı ile pilotun hakimiyetini kaybetmesi ve uçağı kontrol edememesinin sağlanabileceği kaydedildi.

28 Şubat darbesinin mimarlarından Çevik Bir’in 1995 yılında Genelkurmay 2. Başkanlığı’na getirilmesinden itibaren defalarca Tel Aviv’e gidip geldiği, 1996’da İsrail’e hava sahasını  açan askeri işbirliklerine imza koyduğu biliniyor. Bunlardan en önemlisinin 24 Şubat 1996’da gerçekleştirdiği Tel Aviv ziyaretinde, İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı David İvry’le yaptığı kapsamlı işbirliği anlaşması. Çevik Bir’in TSK adına taraf olduğu anlaşma çerçevesinde, F-4 Phantom, F-5 Tigre II savaş uçaklarının yanısıra, M-60 Patton tanklarının modernizasyonunun yapılması da kararlaştırıldı.

Mavi Marmara ilişkileri bitirdi

İsrail’le devam eden askeri işbirliği çerçevesinde, F-4 uçaklarının hareket eden cisimleri algılamasını sağlayan SAR sistemleri ihalesi 160 milyon dolara İsrail’e verilmişti. F-4 ve F-16’lardan alınan görüntülerin yere indirilmesini sağlayan 120 milyon dolarlık ‘Datalink 16’ projesini de İsrail yürüttü. Türkiye’nin M-60 tankları ile F-4 ve F-5 savaş uçaklarının modernizasyonunu da İsrail üstlendi. Türkiye 54 tane F-4 savaş uçağının modernizasyonu için İsrail’le bir milyar doları aşan anlaşma yaptı. 170 tane M-60 tankının modernizasyonu anlaşması ise 650 milyon dolara imzalandı. Post-modern darbe sürecinde başlayan işbirliği süreci, İsrail’in 31 Mayıs 2010’daki Mavi Marmara baskını ile askıya alındı.

 

YENİ AKİT

bbp ye cevap
 // zülfikar
he virüs programı sanki c.başkanı ve devlet görevlileri; hemen bulup, silip atsınlar. hey Allah ım, şu akla bak ya. yılların hantallığı ve biryerlere peşkeş çekilmiş ülkem; yeni yeni ayağa kalkıyor, onu da susturmaya, durdurmaya çalışıyorlar. bir de içimizdeki ingilizlere ne demeli. kolay mı yani. Üstelik hukuk kuralları geçerli, kimi nasıl, ne şekilde tutuklayacaksın? biraz basiretli düşün kardeşim ya....
06 Mart 2015 Cuma 22:44
Akp iktidarından önceydi bunlar
 // zelimhan
Akp den önce TSK nın Tankları İsraile gönderilip orada bakımları yapılıyordu, Uçaklar Abd ye gönderiliyordu ÇEVİK BİR adlı GENERAL DİKTATÖRDÜ o devirlerde....
06 Mart 2015 Cuma 21:54
20:12
 // BBP
Bu durumu C.Baskanimiz ve diger devlet gorevlileri bilmiyorlar mi Biliyorlarsa neden islem yapmiyorlar.Bu nasil devlet yonetimi...
06 Mart 2015 20:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler