YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
F-16'lar Kandil provası yaptı
Diyarbakır'da bulunan 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı F-16'lar ve takviye gelen 32 savaş uçağı dün gece yaklaşık 4 saat süren Kandil provasının ardından bugün sabah saatlerinde de havalanarak sınıra doğru hareket ettiler.
F-16'lar Kandil provası yaptı
13 Ekim 2011 / 12:34 Güncelleme: 13 Ekim 2011 / 12:35

Irak sınırına olağanüstü askeri sevkiyat yapan TSK, Kuzey Irak'taki PKK terör örgütü kamplarına 2. sınır ötesi operasyonuna hazırlanırken, Kandil'in provası Diyarbakır'da yapıldı. Diyarbakır'da bulunan 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığına bağlı F-16'lar ve takviye gelen 32 savaş uçağı dün gece yaklaşık 4 saat süren bir tatbikat yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kandil provası niteliğinde Diyarbakır'da tatbikat yaptı. 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet üssünde yapılan tatbikat nefesleri kesti. Gündüz Amasya Merzifon'da bulunan 5. Ana jet üs komutanlığına bağlı 151. Filo (Tunç), 152. Filo (Akıncı) ve Diyarbakır'da bulunan Pars filo dün akşam atış provası yaptı. Aralıksız 4 saat süren bu tatbikat, şehirde yaşayan vatandaşlarında dikkatini çekti.

Yaklaşık 40'ı bulan F-16 savaş uçağının katıldığı tatbikatta, PKK terör örgütüne sınır ötesi nde büyük darbe indiren jetler, Terör örgütüne karşı 24 saat aralıksız mücadele veriyor. Kuzey Irak'taki PKK kampları olan Zap, Avaşin, Hakurk ve Amediye gibi önemli karargahları F-16 savaş uçaklarıyla yerle bir ederek dün akşam ise Diyarbakır'da atış tatbikatı yaptırarak PKK'ya adeta göz dağı verdi.

BUGÜN DE F-16'LAR ART ARDA HAVALANDI
Kuzey Irak'taki PKK kampları olan Zap, Avaşin, Hakurk ve Amediye gibi önemli karargahları vurmak için dün gece hazırlık yapan ve tatbikat yapan savaş uçakları, bugün sabah saatlerinde art arda havalandı. Gece 4 saat yapılan tatbikatın ardından sabah erken saatlerde 10 F-16 savaş uçağı art arda kalkarak Kandil bölgesine doğru uçuş gerçekleştirdi. Savaş uçaklarının keşif amaçlı kalktığı öğrenilirken, önümüzdeki günlerde büyük çaplı hava destekli bir operasyonun başlayacağı tahmin ediliyor. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler