YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eymür'den Danıştay saldırısıyla ilgili ŞOK iddia
Danıştay'daki 'karartma' olayında Albay şüphesi
Eymür'den Danıştay saldırısıyla ilgili ŞOK iddia
24 Haziran 2009 / 08:51 Güncelleme: 24 Haziran 2009 / 00:00

Danıştay saldırısı sırasında güvenlik kameraları çalışmayan OYAK SGS'nin müdürü özel harekatçı emekli Albay Orhan Çoban çıktı. İlk kez Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği 'karartma' olayında, saldırıdan önce Danıştay binasında keşif yaparak tetikçi Alparslan Arslan'a yardım edenlerin gizlendiği ileri sürülüyor.Danıştay saldırısı sırasında çalışmayan güvenlik kameralarının sahibi OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri'nin (SGS) müdürlüğünü eski özel harekatçı ve MİT elamanı emekli Albay Orhan Çoban'ın yaptığı anlaşıldı. Türkiye'yi sarsan Danıştay saldırısı sırasında binanın çevre güvenliğini sağlayan kameraların, bozuk olduğunu ilk kez Yeni Şafak yazdı. Saldırının ardından görüntüleri incelemek isteyen polis, kameraların hiç kayıt yapmadığını tespit etti. Kameraların olaydan önce tamir amacıyla OYAK'a gönderildiği belirlendi. Danıştay'daki kameraların karartılmasıyla, saldırıda tetikçi Alparslan Arslan'a yardım edenlerin deşifre olmasının engellendiği ileri sürüldü.


ÖZEL HAREKATTAN MİT'E...


Yeni Şafak'ın gündeme getirdiği 'karartma'nın yeni bir boyutu daha şüpheleri iyice artırdı. MİT eski Kontr Terör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, Danıştay saldırısında kameraların bozuk veya bakımda olduğunu gazetelerden okuduğunu belirterek “Oradaki güvenlik şirketinin başında, benim yanımda da 1990'lı yıllarda çalışmış olan Orhan Çoban isimli emekli albay var. Kaşif Binbaşı (Kozinoğlu) ile birlikte bize gelen grubun en kıdemlisiydi" dedi.


MİT'TEKİ 'ASKERCİ EKİP'TEN


Eymür, kendisine ait internet sitesinde de Orhan Çoban ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Yeşil'in bahsettiği Kemal Yılmaz Paşa, o tarihlerde MİT'deki Yavuz Ataç, Orhan Çoban, Kaşif Kozinoğlu gibi 'Özel Kuvvetler Komutanlığı (Özel Harp)' kökenli emekli subaylarla yakın ilişki içindeydi. Bu kişiler MİT Müsteşarı olacağına muhakkak gözüyle baktıkları Kemal Yılmaz'a devamlı bilgi taşıyorlardı. MİT'teki asker kökenliler Kemal Yılmaz'ın başlarına geleceğine o kadar kesin bakıyorlardı ki, nakledilenlere göre Yavuz Ataç ve Orhan Çoban, yeni yapılanma ile ilgili listeleri tanzim ederken makam kavgasına girmişler, aralarında sert tartışmalar çıkmıştı."


ARIZA SİNYALİ DİKKATE ALINMADI


Eymür'ün Danıştay saldırısındaki karartmanın arkasında olduğunu ima ettiği Orhan Çoban, MİT'ten ayrıldıktan sonra OYAK SGS Müdürü oldu. Danıştay binasının güvenlik işlerini yapan şirket, saldırı günü kameraların karartıldığı iddiasıyla gündeme geldi. Şirket yetkililerinden bu konuda şimdiye kadar tatmin edici bir açıklama yapılmadı. Danıştay'daki güvenlik kamerasının arıza vermesi ya da kayıttan çıkması durumunda şirketin ilgili teknik birimine anında sinyal göndererek, bu yeni durumu bildirmesi gerektiği belirtildi. Ancak şirketin bu durumda arızayla ilgili müdahalede bulunup bulunmadığı açıklağa kavuşmadı.


ALBAY SESSİZ


Kameralarla Danıştay'ın çevre güvenliğini sağlayan OYAK'ın güvenlik şirketi SGS'nın Genel Müdürü emekli Albay Orhan Çoban, Yeni Şafak'ın görüşme talebini kabul etmedi. Çoban'ın, Mehmet Eymür'ün iddiasına cevap vermekten kaçınması dikkat çekti. Çoban, kendisiyle bu konuda görüşmek istediğini söyleyen muhabirimize konuşmak istemediğini belirterek, İstanbul'da Asaf Ardak isimli bir yetkiliye yönlendirdi. Ardak'ın da muhabirimizin telefonlarına cevap vermemesi şüphelere neden oldu.


OYAK'ın harddiski neden incelenmedi


Alpaslan Arslan polise verdiği ifadede, “Danıştay'ın önündeki parkta bir süre oturdum. Danıştay 2. Daire Başkanı'nın arabasını tespit amacıyla bir süre bekledim” demişti. Tanık Aysel Sağlam ise olaydan önce Arslan'ı Danıştay önünde yanında iki kişi ile gördüğünü söylemişti. Ancak Sağlam'a kamera görüntülerinden teşhis yaptırılmadı. Tanık Sağlam'a teşhis yaptırılacak, OYAK Güvenlik'e ait kamera kayıtlarının bulunduğu arızalı harddiskin yargılama ve soruşturma aşamasında inceletilmemesi soru işaretlerine neden oldu.


Saldırıdan önce keşif yapan 2 kişi kamerada


Yargıtay'ın kararı, yeniden görülen Danıştay davasında daha önce dikkate alınmayan delil ve tanıkları gündeme getirmişti. OYAK Güvenlik'e ait kamera görüntülerinin yeraldığı arızalı hard diskin yeniden incelenmesi halinde tetikçi Arslan'ın bağlantılarının ortaya çıkarılacağı belirtilmişti. Alparslan Arslan'ın babası İdris Arslan "Danıştay'ın yakınında bulunan yerlerin kameraları incelendi mi? İncelense, saldırıdan bir gün önce gelen iki şahıs tespit edilemez miydi?" demişti.


Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler