YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eylemsizlik kararı uzuyor...
Öcalan ile geçen ay sona eren görüşmelerin tekrar başladığı iddia edildi. İddialara göre, salı günü İmralı’ya giden bir heyet, Öcalan’a devrede kalması yönünde mesaj verdi...
Eylemsizlik kararı uzuyor...
29 Ekim 2010 / 09:12 Güncelleme: 29 Ekim 2010 / 09:14

İmralı ile devlet arasındaki görüşmeler kesilince, Öcalan “Çözüm için adım atılmazsa, 31 Ekim’de devreden çıkacağım” demişti. Vatan gazetesinin edindiği bilgilere göre geçen ay sona eren görüşmeler tekrar başladı. İddialara göre, salı günü İmralı’ya giden bir heyet, Öcalan’a devrede kalması yönünde mesajlar verdi

Özellikle referandum döneminde olay yaratan İmralı-devlet görüşmeleri, geçen ay sona ermişti. Terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan’la son görüşme, PKK’nın Kandil’deki lideri Karayılan’ın açıklamalarına göre 16 Eylül, bazı kaynaklara göre ise Ekim ayının ilk günlerinde yapılmıştı. Öcalan da 16 Ekim’de “Eğer Kürt sorunun çözümü için adım atılmazsa 31 Ekim’den itibaren devreden çekileceğim” demişti. İmralı’dan verilen bu tarihe birkaç gün kala, görüşmelerin yeniden başladığı iddia edildi. VATAN’ın edindiği bilgiye göre devlet heyeti, Öcalan’a “devrede kal” mesajı verdi. DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk da geçtiğimiz pazartesi günü VATAN’a İmralı’ya giderek, “Öcalan’a devrede kal” diyeceğini açıklamıştı.
Tuğluk 1 Kasım’da gidecek

Tuğluk geçen Çarşamba günü diğer avukatlarıyla birlikte İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşecekti. Ancak yolculukları, “hava muhalefeti” nedeniyle gerçekleşemedi. Aysel Tuğluk ve diğer avukatlar İmralı’ya gitmek için 1 Kasım Pazartesi günü yeniden Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunacak. Tuğluk’un İmralı’ya gidişine izin verilmesi durumunda aynı günün akşamında “devreden çıkacağını açıklayan Öcalan’ın bu kararından vazgeçip vazgeçmediği de” netlik kazanmış olacak.

‘Bayram uzatması’ olabilir

Ankara-İmralı hattındaki temaslar, terör örgütünün üst düzey yönetimi tarafından dikkatle değerlendiriliyor. PKK üst yönetiminin 1 Ekim’de sona erecek eylemsizliği Kurban Bayramı’nı da dikkate alarak bir ay süreyle uzatma eğilimde olduğu belirtiliyor. Öcalan’ın İmralı’da başlayan görüşmeler sonrası, 31 Ekim’e ilişkin tutumumundan geri adım atmasının PKK kanadında, “Çözüme yönelik olumlu adımlar atılabilir” olarak algılanacağı ifade ediliyor. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler