YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eylemlerin arkasında kimler var?
Eylemlerin arkasında kimler var?
17 Nisan 2011 08:14
Şifre iddialarıyla ilgili Türkiye'nin dört bir yanında ÖSYM protesto ediliyor. Bazı illerde lise öğrencileri derslere girmeyerek eylemlere katılıyor. İddialara göre eylemlerde Türkiye Komünist Partisi ve Sosyalist Demokrasi Partisi etkin rol oynuyor.

Lise öğrencileri, YGS'deki şifre iddialarını bahane ederek ÖSYM'yi protesto için sokağa dökülmek isteniyor.

Alınan bilgilere göre, daha önce Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'de rektörlerle bir araya geldiği toplantıyı protesto için öğrencileri organize eden Türkiye Komünist Partisi (TKP) ve Sosyalist Demokrasi Partisi'ne (SDP) mensup bazı kişiler, bu eylemlerde de etkin rol oynuyor. Hafta içinde İstanbul'da eylem yapan öğrenci grupları da protestonun ardından TKP'nin Beyoğlu İlçe Başkanlığı'nda buluştu. Liseli gerçleri, 12 Eylül öncesi olduğu gibi kullanmaya çalışan organizatörler, aşırı siyasi örgüt kimliği taşıyor. Gençlik Muhalefeti, Devrimci Liseliler, Liseli Genç Umut, Türkiye Gençlik Birliği ve Dev-Genç gibi gruplar, öğrencilere Facebook üzerinden okullarından kaçıp eylemlere destek vermeleri için çağrıda bulunuyor.

Başta Gençlik Muhalefeti, Devrimci Liseliler, Liseli Genç Umut olmak üzere Türkiye Gençlik Birliği, Dev-Genç gibi gruplar, gençlere özellikle Facebook üzerinden okullarından kaçmaları ve eylemlerine destek vermeleri konusunda çağrıda bulunuyor. Aynı örgütler özellikle YGS'deki şifre iddiaları sebebiyle paylaşım sitesinden yine aynı çağrıda bulundu. Facebook'ta kurulanlar içerisinde en dikkat çekici olanı ise 'Emek Hırsızı ÖSYM' grubu. Bu grupta eylem fotoğrafları ve aktif katılım çağrıları yoğunlaşıyor. Öğrencileri, 12 Eylül döneminde olduğu gibi kullanmaya çalışan kurucusu belirli olmayan grup kendilerini internette şu sözlerle ifade ediyor: "Biz bu emek hırsızlığına karşı boyun eğmeyen öğrenciler olarak tepkimizi Türkiye'nin her yerinde yaptığımız ve yapacağımız eylemlerle haykırıyoruz, haykıracağız!"

Öte yandan Gençlik Muhalefeti grubu da öğrencileri YGS sınavının iptal edilmesine yönelik eylemlere çağıran etkinlikler düzenliyor. Grup, öğrencilerden sınavın iptal edilmesi için imza toplamalarını istiyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler