YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eyfel'e Türkiye'den rakip gelebilir
Eyfel'e Türkiye'den rakip gelebilir
29 Mart 2012 12:45
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de bir ilk olacak ve Antalya'da kurulacak Expo 2016'dan 3 milyar liraya yakın bir gelir beklediklerini bildirdi.

Antalya'da yapılacak Expo 2016 hakkında değerlendirmede bulunan Eker, EXPO 2016'ya ilişkin bir kanun teklifi hazırladıklarını ve bunu Başbakanlığa sunduklarını belirtti.

Expo 2016'nın 3 organdan oluşacağını anlatan Eker, bunların da yönetim kurulu, expo meclisi gibi bir isim altında danışma ve icra kurullarından oluşacağını söyledi.

Eker, bu sistem içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilgili bakanlıkların üst düzey temsilcileri, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, özel sektör, meslek kuruluşları, üniversitelerden temsilcilerin görev alacağını ifade etti.

Kanun taslağının 23 maddeden oluştuğuna işaret eden Eker, ''Kanun teklifimiz Başbakanlığa gitti, Bakanlar Kurulu'nda tartışılacak. Bakanlar Kurulu'nda düzeltilerek ya da aynen kabul edilmesi halinde bu defa hükümet tasarısına dönüşüp Meclis'e gelecek. Genel Kurul'da görüşülüp yasalaşacak'' diye konuştu.

Kanunun bu konunun yasal çerçevesini oluşturması anlamında önemli olduğunu belirten Eker, bunun yasalaşması ardından da çalışmaların hız kazanacağını ifade etti.


-Eyfel'e rakip gelebilir-


Expo 2016'da ana temanın ''çiçek ve çocuk'' olacağını anlatan Eker, Expo için Türkiye'ye gelecek ülkelerin çiçek ve çocuk temasıyla ilgili kendi kültürlerine ait motifleri esere dönüştürüp kalıcı olarak burada sunacaklarını ve sergileyeceklerini söyledi.

Yapılacak eserlerin Antalya'nın Expo alanında kalıcı olarak bulunacağını ve kentin malı haline geleceğini belirten Bakan Eker, şöyle devam etti:

''Dünya 150-160 yıllık bir Expo geçmişine sahip 1850'lerden beri. İlk defa Türkiye'de bir EXPO düzenleniyor. Örneğin Eyfel Kulesi bir Expo ürünüdür. Paris'te 1889 yılında bir sergi düzenleniyor ve o sergi münasebetiyle Eyfel Kulesi yapılıyor. Sonuçta bu münasebetle Antalya Expo alanında da Antalya'da kalıcı, bir eser çıkabilir ortaya. Antalya'yı sembolize eden çiçek ve çocuk temasında olan bir şey ortaya çıkabilir.''


-3 milyar liralık gelir bekleniyor-


Expo 2016'nın maliyetinin 179-180 milyon lira tahmin edildiğini bildiren Eker, bunun içinde, inşaat,altyapı çalışmaları, personel gibi maliyetlerin yer aldığını söyledi.

Eker, ''Bizim hesabımıza göre 3 miyar liraya yakın bir gelir ekonomik katkı olacağı düşünülüyor'' dedi.

Expo 2016 için Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'ne (BATEM) yani Bakanlığa ait 1100 dönümlük bir alanın tahsis edildiğini anlatan Eker, bu alanda yetişkin çam ağaçlarının, palmiyelerin bulunduğunu ve altyapının da tamamlanmasının ardından katılımcı ülkeler için alanlar, stantlar, bahçelerin ayrılacağını ve katılımcı ülkelerin burada ülkelerinin tanıtımını yapacağını kaydetti.

Bakan Eker, şöyle devam etti:

''6 ay sürecek bu sergide katılımcı ülkelerin eserlerinin bir kısmı kalıcı olacak, bir bina yapılacak, bir bahçe yapılacak diyelim Japon bahçesi yapılacak, ziyaretçiler gelecek burası hakkında bilgi sahibi olacaklar. O eserler de orada kalacak gitmeyecek. Her ülke kendi mimarisinin, kendi kültürünün, ulusal değerinin bir sembolünü oraya koyacak ve kendi ülkesini tanıtmış olacak. Bu da Antalya'da olacağı için Antalya bu alanda bir sergi alanı, bir müze alanı gibi büyük tesis kazanmış olacak. Expo'larda temel motifler vardır bir kule, bir tepe, bir havuz, çocuk bahçesi gibi bunlar da yapılacak''


-Dünyanın en önemli Expo'larından biri


Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen 2016 Botanik Expo'suna 8 milyon ziyaretçi bekleniyor.

Expo'ya 100'ye yakın ülkenin katılması beklenirken, bu ülkelerin kendi stantları için de 2 milyon avroya yakın bir harcama yapacağı öngörülüyor.

Bir anlamda ''tarım olimpiyatı'' olacak Expo 2016, Türkiye'nin tanıtımına ve turizmine de katkı sağlayacak.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler