YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ey hükümet gözlerin görmez mi oldu?
TEKEL işçilerini artan desteği işaret eden Türkel, ''Burada hükümete çağrımız var: Ey hükümet, gözlerin görmez, kulakların duymaz mı oldu?'' dedi.
Ey hükümet gözlerin görmez mi oldu?
20 Şubat 2010 / 14:45 Güncelleme: 20 Şubat 2010 / 15:27

Tekel işçilerine destek amacıyla yurdun çeşitli illerinden gelerek kendi sendikaları önünde bir araya gelen katılımcılar, eylemin düzenleneceği Sakarya Caddesi'ndeki yaya bölgesinde toplandı.

Tekgıda-İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel, burada yaptığı konuşmada, eylemi düzenleyen konfederasyonların başkanlarının ortak kararı uyarınca, ülkenin dört bir yanından sendika temsilcilerinin Ankara'ya çağrıldığın anımsattı.

Yine aynı karar gereği ülkenin her tarafından eylem çadırları kurulduğuna dikkati çeken Türkel, ''Burada hükümete çağrımız var: Ey hükümet, gözlerin görmez, kulakların duymaz mı oldu?'' dedi.

İşçilerin mücadelelerinde asla geriye bakmayacaklarını ifade eden Türkel, şöyle konuştu:

''7 yıl boyunca işçi sınıfına yapılmayan zulüm kalmadı. İşçileri sendikasızlaştırmak için başvurulmadık yol kalmadı. Buna izin vermedik, vermeyeceğiz. Herkes bilsin ki buradan hakkımızı söke söke alacağız. Hep savunmada kaldık. Sermaye, egemen güçler hakkımızı elimizden almak için saldırdılar. Artık savunmada değiliz, yeni haklar elde etmek için mücadele edeceğiz.''

Türkel, 22 Şubatta konfederasyonların genel başkanlarının bir araya gelerek, mücadelenin kalan kısmının nasıl yürütüleceğine dair karar alacaklarını bildirdi.

SANATÇI DESTEĞİ

Konfederasyonların, 68 gündür eylemde olan Tekel işçilerine destek amacıyla düzenlediği eyleme, sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz de destek verdi. Tarık Akan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin demokrasi mücadelesi yürüttüklerin söyledi. Bu mücadelelerinde Tekel işçilerinin yalnız bırakılmaması gerektiğini ifade eden Akan, ''Demokrasi, buradan başlar'' dedi.

Rutkay Aziz ise emekçilerle bir arada olmak gerektiğini söyledi.

KAZANAN TEKEL İŞÇİSİ OLMUŞTUR

Tekel işçileri ve onlara destek verenlerin çoktan kazandığını ifade eden Kumlu ise, şöyle konuştu:

''Çünkü iki buçuk aydır Türkiye'nin şahit olduğu bu inanç ve kararlılık artık tarihe yazılmıştır ve bu mücadelenin kaybedeni her ne olursa olsun hükümet olacaktır. Çünkü ekmek için yola çıkan insanlara arkasını dönenler, onları bini bin para tehditle yıldırmaya çalışanlar asla kazanan olamazlar. Çünkü çocukların gözünü yaşlı bırakanlar, onların aydınlık hayaller kurmasının önüne 4/c setini çekenler asla kazanan olamazlar. Çünkü TÜRK-İŞ'in önündeki o yaşamı tüm Türkiye izlerken tüm Türkiye'nin kalbi o çadırlarda atarken o çadırlardaki duyguları, beklentileri anlamak yerine o duyguları, beklentileri yıkmaya çalışanlar asla kazanan olamazlar.''

Hükümete de seslenen Kumlu, şunları kaydetti:

''Bırakın artık öfke, kızgınlık, kırgınlık tohumları ekmeyi, sevgi, barış, kardeşlik tohumları ekin. İstediğiniz barışsa kardeşlikse demokrasi ise. İşte size fırsat burada, bu meydanda, Türkiye'nin dört bir yanından gelen her görüşten insan bugün burada ekmek için, güvenceli çalışma için, el ele yürek yüreğe ise Allah aşkına bu eylemin, bu birlikteliğin Türkiye için büyük bir dönemeç olduğunu fark edin. Bu birlikteliğin Türkiye'nin özlediği birliktelik olduğunu fark edin. Fark edin ve gereğini yapın. Hem de hemen yapın, şimdi yapın.''

Kumlu, eyleme verdikleri destek için DİSK, TÜRKİYE KAMU-SEN ve KESK'e teşekkür etti.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de bu günün önemli bir gün olduğunu, baharın müjdecisi olan cemrenin toprağa düştüğü gün olarak bu günün ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.

Tekel işçilerinin mücadelesi büyüyüp pekişirken, dünya bu mücadeleyi duyarken bir tek kişinin bunu duymadığını ifade eden Çelebi, bunun için toplandıklarını belirtti.

Tekel işçilerinin mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olacaklarını vurgulayan Çelebi, ''Bir tek derdimiz var, Tekel işçilerinin talepleri artık uzatılmadan çözülsün, diyaloğun yeniden sağlanarak bu sürecin sonlandırılmasıdır'' dedi

Türkiye KAMU-SEN Genel Başkanı Bircan Akyıldız konuşmasında, Tekel işçilerinin iki ayı aşkın bir süredir konuşulması gereken her şeyi söylediğini ifade etti.

Bugünkü eylemin anlamının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Akyıldız, birilerinin çalışma hayatını güvencesizleştirmeye niyetlendiğini bildiklerini söyledi.

Tekel işçilerinin çalışanların sembolü olduğunu dile getiren Akyıldız, ''Bu mücadeleyi birlikte verip, birlikte kazanacağız'' diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de Tekel işçilerinin direnişinin başarısının haklılıklarından kaynaklandığını söyledi.

Kamuoyunun gözü kulağı işçilerdeyken bunu sadece siyasi iktidarın anlamadığını savunan Evren, bugün ve yarın iş güvencesiz çalışmayacaklarını 4/c'yi ve 4/b'yi kabul etmeyeceklerini haykıracaklarını belirtti.

İşçilerin hak arama mücadelesinin aynı zamanda demokrasi mücadelesi olduğunu vurgulayan Evren, ülkeye demokrasi gelecekse emekçilerin itirazları ve mücadelesiyle geleceğini ifade etti.

Siyasi iktidarın sorunu anlaması ve çözüm üretmesi gerektiğini belirten Evren, ''Çözüm üretmeyenler bir gün bunun hesabını sandıkta verir'' dedi.

Konuşmalar sırasında katılımcılar ''Her Yer Tekel, Her Yer Direniş'', ''Tekel İşçisi Yalnız Değildir'' ve ''Tekel İşçisi Direnişin Simgesi'' şeklinde sloganlar attı.

Sakarya yaya bölgesinde toplanan katılımcılar, Türk-İş'in anons aracından yayımlanan müziklerle oynayıp halay çektiler.

ne tekelmiş bea
 // tombalak
Bu TEKEL değil be çok el gibi herkez işçinin bu kadar yanındaydı da biz mi bilmiyoduk . hele şu partizanlara bakın kaybolan çocuklarını bulmuş gibiler,ölümüne işçinin yanında görüntüsü veriyola.Ekmek peşindeki TEKEL işçilerine valla çok içim gidiyo 'kardeşim o kadar hak derdindesiniz de çalışmadan para alırken 500 lira alan işçiden bile kesilen vergileri tavla oynayıp eve çalıştık diye dönerken niye hiç hak aklınıza gelmedi bu adamlar......
21 Şubat 2010 09:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler