YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EXPO'ya özel düzenleme
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EXPO için özel imar düzenlemesi yaptıklarını belirtti...
EXPO'ya özel düzenleme
09 Mart 2012 / 22:38 Güncelleme: 09 Mart 2012 / 22:39

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EXPO için özel imar düzenlemesi yaptıklarını belirterek, bu düzenlemenin, organizasyonun kazanılması halinde yürürlüğe gireceğini ve 2023 yılında yürürlükten kalkmış olacağını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir temasları sona erdi.

Bakanlar Şahin ve Yıldırım, AK Parti İzmir İl binasına gelerek partililerle görüştü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti'nin çok güçlü bir aile olduğunu, bu aileye üye olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, 8 aydır bir türlü gelemediği İzmir'deki bugünkü programının dolu dolu geçtiğini söyledi.

Şahin, bakanlığın yeniden yapılandırıldığını, alanının genişletildiğini, Bakan Binali Yıldırım'dan büyük destek gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

''10 yıllık siyasi hayatımda gördüğüm bir şey var; siyaset beraber yapılan bir iş. Beraber hareket ettiğimiz zaman başarılamayacak iş yok. Elimizi, gönlümüzü birbirimize açacağız, kardeşler birliği olacağız. Muhafazakar demokrat kimliğimizle İzmir'i birleştireceğiz. İzmir'in güzellikleriyle partimizin güzellikleri birleşecek, yeni başarılara yelken açacağız.''

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da yoğun bir programı tamamladıklarını, son durağın evleri olduğunu dile getirerek, ''Sayın Bakan 'kendimi evimde hissediyorum' dedi. Bundan şunu anlayın, 'Eve gidemiyorum'. Çünkü her gün bir yerde. Mardin, İzmir, İstanbul... Artık kendisini takip etmekte zorlanıyoruz'' diye konuştu.

Hükümetin son 9 yıldır sosyal politikalara kaynak, zaman ve mesai ayırmada hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

''Biz insana odaklı bir partiyiz. İnsanın olmadığı, insanın baş üstünde tutulmadığı yerde yapılacak işin hiçbir kıymeti yok. Yolları, havaalanlarını, okulları, hastaneleri kime yapıyoruz  Kuş uçmayan yerlere niçin erişiyoruz  Elbette insanı mutlu etmek için çalışıyoruz.''

Yıldırım, Türkiye'nin her tarafında baktıklarında sorunların, dağ gibi hizmetlere dönüştüğünü gördüklerini ifade ederek, İzmir'in dünyanın en hızlı büyüyen 4. şehri olmasının tesadüfi olmadığını söyledi.

İzmir'in moral kazandığını, tekrar geleceğe, ileriye bakmaya başladığını dile getiren Yıldırım, ''İzmir bunu hak ediyor. Ne yaparsak yapalım, hizmetler ne olursa olsun, hangi seviyeye gelirse gelsin unutmayacağımız husus insanların gönlüne girmektir, insanların gönlüne yol yapmaktır'' diye konuştu.

Yıldırım, İzmir'de faydasız, sonu gelmeyen, üretime, kalkınmaya, şehirleşmeye katkısı olmayan tartışmaları bitirdiklerini kaydederek, şimdi İzmir'e hizmet etme, İzmir'in kayıp yıllarını telafi etme zamanı olduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Bakan Şahin'e vazo hediye etti.

Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi üyelerinin de katıldığı toplantıda, dernek tarafından Bakan Şahin'e bir şilt sunuldu.


-EXPO süreci--


Bakan Binali Yıldırım, konuşmaların ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

EXPO'nun nerede yapılacağı konusuna ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, EXPO alanının maalesef her EXPO gündeme geldiğinde tartışma konusu olduğunu hatırlatarak, bununla ilgili sorunun çözüldüğünü söyledi.

Yıldırım, ''İnciraltı için özel bir kanun çıkarıyoruz. Bakanlar Kurulunda imzaya açıldı. Buraya gelmeden ilk imzayı attık. İşi yoluna koyduk. Hayırlısı olsun'' dedi.

EXPO 2015 sürecinde Türkiye'nin rakibi olan İtalyanların, İzmir'de EXPO için atılan adımların yargıya taşınmasını cam simidi olarak gördüklerini ve bu yönde çalıştıklarını dile getiren Yıldırım, ''Bu girişimleri, davaları ortadan kaldırmak için özel imar düzenlemesi yapıyoruz. Bu kanun sadece EXPO için çıkıyor. 2023'te de bitiyor. EXPO'yu İzmir'e kazandırırsak kanun yürürlüğe girecek, 2023 tarihinde de başkaca bir işleme gerek kalmadan kanun yürürlükten kalkmış olacak'' dedi.


-Atanamayan itfaiyecilerin sorunları-


Bakan Yıldırım, bir gazetecinin İzmir'de sınavı kazandıkları halde görevlerine atanamayan itfaiyecilerin yaşadığı sorunla ilgili soru üzerine ise bu konunun tamamen belediye ile sınavı kazananlar arasında bir konu olduğunu, belediye başkanının konunun yargıya intikal ettiğini ve yürütmeyi durdurma kararı verildiğini söylediğini aktardı.

Belediye başkanının bu kişileri, sorun çözüme kavuşana kadar başka bir statüde işe almayı önerdiğini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Ama gördüğüm kadarıyla arkadaşlarla belediye arasında güven yok olmuş. Onun için de böyle bir alternatif kabul etmiyorlar. Fakat şunu da söylemek yerinde olur, bazı belediyelerde benzer durumlar yaşanıyor. Buna rağmen belediye başkanları inisiyatif alarak sınav kazananlara işbaşı yaptırıyor. Bu arkadaşlar da onları örnek gösteriyor. 60 yaş kartında da bu olayın aynısını yaşadık. Yerel yöneticilerin görevi sorunları köpürtmek değil, çözümlemektir.''

Öte yandan sınavı kazandıkları halde atanamayan bir grup itfaiyeci AK Parti İl Başkanlığı yakınında sorunlarını anlatan pankartlar açtı. Bakan Yıldırım İl Başkanlığından ayrılırken, itfaiye eri adayları bakandan kendilerine atama konusunda yardımcı olmasını istediler.

Zaman zaman gözyaşı dökerek sorunlarını anlatan adayları dinleyen Yıldırım, konunun muhatabının Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu söyledi.

Yıldırım, ''Başkanlık sizin sorununuzu çözmek zorunda. Biz o sorunu çözmeyi kolaylaştırıcı çalışma yapıyoruz. Çözüm oluşturmadan size niye aynı şeyleri söyleyeyim '' dedi.

Daha sonra AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, adaylarla görüşerek çözüm yerinin burası olmadığını, ancak elinden gelen yardımı yapacağını söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler