YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evren'den sonra eşinin de...
Evren'den sonra eşinin de...
04 Mayıs 2010 18:20
Kenan Evren'den sonra eşinin ismi de değiştirildi.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in eşi Sekine Evren'in ismini taşıyan parkın adı belediye meclisince ''Türkan Saylan Parkı'' olarak değiştirildi.

Marmaris Belediyesinin mayıs ayı olağan meclis toplantısı belediye salonunda yapıldı.

Toplantının 4. gündem maddesi olarak, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in eşi Sekine Evren'in adını taşıyan ve 1991 yılında yapılan Siteler Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı'ndaki parkın adının değiştirilmesi görüşüldü.

Parkın isminin değiştirilmesi yönünde kamuoyundan belediyelerine talepler geldiğini belirten Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, ''Söz konusu parka 1991 yılında belediye meclisinin aldığı kararla Kenan Evren'in merhume eşi Sekine Evren'in ismi verilmiş. Belediye arşivinde bu parkın Sayın Kenan Evren'in maddi katkılarıyla yapıldığına dair kayıt bulunmuyor'' dedi.

Belediye yönetimi olarak kamuya bırakılan yol ve parklara bırakan kişilerin isimlerini verdiklerine işaret eden Acar, söz konusu parkın hazine arazisi olarak alınıp parka dönüştürüldüğünü söyledi.


-''KENAN EVREN 10 MİLYON LİRA VERDİ''-


Dönemin belediye başkanı İsmet Karadinç'ten parkla ilgili bilgi aldığını ifade eden AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Karacan ise ''O dönemde Sayın Kenan Evren parkın yapımıyla ilgili o zamanın parasıyla 10 milyon lira maddi katkıda bulunup parkın çiçeklendirilmesini üstlenmiştir. Bir şahıs tarafından yapılarak belediyeye hibe edilmiş bir yerin isminin değiştirilmesi konusunda düşünmek gerekiyor. Bu ismin kalması lazım, bu yolun açılması durumunda farklı istekler gündeme gelebilir'' diye konuştu.

AK Parti Meclis Üyesi Latif Hıdır, parkın isminin değiştirilmesine karşı çıkarak, Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesiyle eşinin adını taşıyan parkın isminin değiştirilmesi felsefesinin paralel olmadığını savundu.

Konuşmaların ardından, CHP Meclis Üyesi Zehra Yüzak, parka Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin eski genel başkanı Türkan Saylan'ın isminin verilmesini önerdi. Öneri, AK Partili 4 belediye meclisi üyesinin ''hayır'' oyuna karşılık CHP'li 13 meclis üyesinin ''evet'' oyuyla kabul edildi.

Geçen yılın aralık ayında da Kenan Evren Bulvarı'nın adı belediye meclisince Cumhuriyet Bulvarı olarak değiştirilmişti. Emekli olduktan sonra Marmaris'e yerleşen Kenan Evren ilçede yıllarca yaşadıktan sonra, 3 yıl önce sağlık sorunları nedeniyle İzmir'e taşınmıştı. İlçede Evren'in ismini taşıyan 1 cadde ve 2 ilköğretim okulu bulunuyor. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler