YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evren'den şaka gibi açıklama!
Evren'den şaka gibi açıklama!
15 Ocak 2010 15:21
12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren, darbeden tam 18 gün sonra bakın nasıl bir açıklama yapmış!

12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, darbeden 18 gün sonra 30 Eylül'de Harp Okulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, geleceğin subaylarına politikadan ve darbe faaliyetlerinden uzak durmalarını tavsiye etmiş.

Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği tarafından 1981 yılında bastırılan, '12 Eylül Öncesi ve Sonrası' isimli kitapta Devlet Başkanı Orgeneral Evren'in, 30 Eylül 1980'de yani darbeden 18 gün sonra Harp Okulu'nun açılış konuşması da yer alıyor. Evren, bu konuşmasında, kuvvet komutanlarına, geleceğin subaylarına, asker olduklarını unutmamalarını ve politikadan uzak durmalarını söylüyor. Konuşmasında, kendisiyle birlikte darbeyi gerçekleştiren 4 kuvvet komutanının, alt kademedeki subayları politikaya bulaştırmamak için gayret sarf ettiğini dile getiren Evren, askeri öğrencilere şöyle sesleniyor:

"... Evlatlarım. Bu yaşlarda, bu çağlarda, sakın ola ki politika ile uğraşmayınız. Biz bugün, politikanın içine atılmışsak, yurdumuzun içine düştüğü bu felaketli durumdan her zaman olduğu gibi, milletimizi düzlüğe çıkartmak için, buna mecbur olduk. Ulu önder Atatürk'ün de daima bize direktifi bu olmuştur. Ne zaman ki bir ordu politikanın içine girmiştir; o ordu, yavaş yavaş disiplinini kaybetmeye ve yavaş yavaş çökmeye başlamıştır. Bunun en bariz misalini bizim yakın tarihimizde 'Balkan Harbi'nde' görebiliriz. Onun için bizim yaptığımız harekâtı (darbeyi) kendinize sakın ola ki misal olarak almayınız Biz orduyu politikadan kurtarmak ve politika çamurunun içerisine bulaşmasını önlemek için emir komuta zinciri içinde, bu harekatı yapmak zorunda kaldık. Eğer bu harekâtı yapmasaydık; bundan öncekiler gibi ordu politikanın içine girerdi. Bizim altımızdaki kademelere bunu (politikayı) bulaştırmamak için her türlü çabayı sarf ediyoruz."

Kitapta, 1960'ların sonlarından 12 Eylül 1980'e kadarki süreçte, ülkede yaşanan ve gazete manşetlerine yansıyan bombalama, suikast, eylemler, yürüyüşler, adam kaçırmalar ve provokasyonlar ile siyasetçilerin gerginliği tırmandıran beyanatlarına yer verilerek, gerçekleştirilen darbenin meşruluğu ön plana çıkartılıyor.
 

AB ve Türkiye...
 // ibrahim çelikoğlu
AB'de trafik kazası vaki olursa güven içinde hakkınızı savunursunuz.
Kazaya neden olan suçlu,hemen özür diler ve sigortasına bildirir.Bu doğrultuda polis tutunağı hazırdır.Başınız hiç ağrımaz.Avukat parasız,
ödeme avukat tarafından hesap numaranıza yatırılır.
Türkiye'de böyle birşeye rastlayamazsınız.Helal süt emmişe rastlamak çok zordur.Zaman zaman ,neden dikkat etmedin diye,suçlu tarafın hışmına uğrama olasılığıda vardır.Evren neden doğrular...
15 Ocak 2010 15:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler