YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evren ve Şahinkaya yargılanıyor
Evren ve Şahinkaya yargılanıyor
21 Kasım 2012 10:20
12 Eylül askeri darbesine ilişkin, Evren ile Şahinkaya'nın yargılandığı davanın bugünkü duruşması başladı.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin davanın bugünkü duruşmasında Şahinkaya'nın savunması alınıyor. Soruları yanıtlamayacağını belirten Şahinkaya, "Tarihi olayları tarih yargılar'' dedi.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, CHP, MHP, DİSK ve HAK-İŞ'in de arasında bulunduğu tüzel kişilerin avukatları ile diğer bazı müdahiller ve avukatları katılıyor.

Dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya sesli ve görüntülü iletişim sistemiyle savunmalarını yapıyor. Sanıklar, yansıtılan görüntülerde dün olduğu gibi yataklarında görünüyor.

Sanıkların görüntüleri, 4 LCD ekran aracılığıyla mahkemeye yansıtılıyor.

Tıbbi müdahale tutanağa geçirildi

Duruşmada, sanıklardan İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya'ya tıbbi müdahale yapıldığının anlaşıldığı tutanağa geçirildi. İstanbul'daki naip hakim, sanık Tahsin Şahinkaya'nın ilaç alması gerektiğini söyledi.

Şahinkaya: Doğru olanı yaptık

Müdahil avukatlardan Arif Ali Cangı, ''Sanıklar arasındaki astlık ve üstlük ilişkisi dikkate alındığında, sanıkların savunmasına Ali Tahsin Şahinkaya'dan başlanmasını'' istedi.

Yazılı savunmasını okuyan Şahinkaya, ''Bizler o gün için en doğru olanı yaptık'' dedi.

Şahinkaya, ''12 Eylül müdahalesi Türk ve dünya tarihinde yerini almış büyük bir olaydır. Tarihi olayları ancak tarih yargılar'' şeklinde konuştu.

Mahkeme, sanık Ali Tahsin Şahinkaya'ya, darbe süreciyle ilgili bir dizi soru yöneltiyor. Şahinkaya, sorulara cevap vermeyeceğini bildiriyor.

İşkence savunması talebine ret

Bu arada müdahil avukatlardan Fikret Babaoğlu söz alarak, sanıkların sistematik işkence ve kötü muamele suçları yönünden de savunmalarının yapılması gerektiğini öne sürdü. Mahkeme heyeti, Cumhuriyet savcısı ve sanık avukatının da talebi doğrultusunda talebin reddine karar verdi. aa

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler