YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evren ayağa kalk
12 Eylül'ün sağ kalan iki lideri Kenan Evren ile Tahsin Şahinkaya, 4 Nisan'da bu salonda adalete hesap verecek. 32 yıl sonra mahkeme önüne çıkacak olan darbenin liderleri Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak
Evren ayağa kalk
26 Ocak 2012 / 09:49 Güncelleme: 26 Ocak 2012 / 09:49

Ankara Adliyesi VIP konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Ankara Adalet Sarayı'nda eski Cumhurbaşkanı ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı'nın yargılanacağı tarihi davanın görüleceği 4 Nisan için çalışmalar sürüyor. 12 Eylül darbesinin mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, Ankara 12 Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda hakim karşısına çıkacak ve tahta sıralara oturarak haklarındaki iddiaları dinleyip, savunmasını yapacak. Evren ve Şahinkaya hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Tamamını veya Bir Kısmını Değiştirmeye veya Ortadan Kaldırmaya ve Anayasa ile Teşekkül Etmiş Olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasına Engel Olmaya Cebren Teşebbüs Etmek" suçlamasından 2 defa müebbet hapis isteniyor.

ZORLA GETİRİLECEKLER

12 Eylül askeri darbesinin 'beşi bir yerde' diye adlandırılan mimarlarından hayattaki iki isim olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya Ceza Muhakemeleri Kanunu 195. maddesine göre mazaretsiz olarak gelmemeleri durumunda zorla getirilecekler. Evren ve Şahinkaya hakkındaki suçun ceza miktarını dikkate alan Mahkeme, 'sanık ayağa kalk' diyerek 12 Eylül'ün 2 kudretli paşasının ifadesini birkez de duruşmada alacak. Yine MİT, Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlardan gelen bilgiler doğrultusunda da Evren ve Şahinkaya'ya sorular yöneltilecek.

BİNLERCE MÜDAHİL

Ankara 12 Ağır Ceza Mahkemesi'nde 4 Nisan'da hakim karşısına çıkacak olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya işkence ve kötü muameleler de sorulacak. Darbe mağdurları dönemin asker ve emniyet yetkilileri tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları için Mahkemeye müdahillik dilekçesi verdi. Mahkeme ilk duruşmasında kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından müdahillik başvurularını görüşerek karara bağlayacak.

DARBEYE GİDEN YOL

Binlerce insanın öldüğü, etnik ve mezhepsel çatışmaların çıktığı provakatif olayların "Şartların olgunlaşması için mi çıkarıldığına" cevap verecek olan darbenin yaşayan mimarları, 650 bin kişinin gözaltına alındığı, 1 milyon 638 bin kişinin fişlendiği ve 50 kişinin idam sehbasına gönderildiği kanlı darbe süreci ile yüzleşecek. 1977 Kanlı 1 Mayıs olayları, posta ile dönemin belediye başkanları ile emniyet bürokratlarına gönderilen bomba paketleri, 16 Mart İstanbul Beyazıt'ta 7 üniversite öğrencisinin öldürülmesi, Abdi İpekçi cinayeti, 1978 Sivas, Kahraman Maraş, Çorum olayları, 1979 Fatsa operasyonu, Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi provokatif çatışmalar dünün kudretli paşaları bugünün sanıkları olan iki isme sorulacak.

DARBENİN 12 SIRRI

12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 30 yıl geçtikten sonra yine bir 12 Eylül'de darbecilerin koruma zırhı kaldırılmıştı. 12 Haziran 2010'da yapılan Anayasa değişikliği referandumu ile darbecileri koruyan geçici 15. maddenin kalkmasıyla birlikte darbenin mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında dava açılmıştı. Darbenin iki kudretli paşasına soruşturma kapsamında 12'şer soru yöneltilmişti. 12 Eylül'ün mimarlarının 12 ile serüvenleri bununla da sınırlı kalmadı. Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin tarafından hazırlanan iddianame Evren ve Şahinkaya'nın hayatında önemli bir yere sahip 12 sayısı ile uyumlu olarak Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Evren ve Şahinkaya'nın 12 Eylül ile başlayan darbe serüveni 12 Ağır Ceza Mahkemesi ile noktalanacak.

 

Darbeye götüren süreç de sorulacak

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'ya Türkiye'yi darbeye götüren süreç de sorulacak. Ankara özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin tarafından hazırlanan iddianame, darbenin yapıldığı 12 Eylül 1980'den TBMM'nin Başkanlık Divanının oluştuğu 1983 yılına kadar geçen süreci kapsıyor. Savcı Çetin darbenin sadece 12 Eylül'de yapılan suçun sadece o gün işlenmediğini sürecin TBMM Başkanlık Divanı'nın oluştuğu 6 Aralık 1983 tarihine kadar sürdüğünü vurguladı. Evren ve Şahinkaya, işkence ve kötü muamelerin de aralarında bulunduğu ve toplum üzerinde olumsuz etkiler bırakan fiillerin de sorumlusu olarak hesap verecek. Savcı Kemal Çetin tarafından hazırlanan iddianamede Evren ve Şahinkaya'nın darbeyi meşru göstermek için sığındıkları TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin kimseye diktatörlük yapmak için askeri darbe yapma yetkisinin vermediği vurgulandı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler