YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evlilik öncesi eğitim geliyor...
Evlilik öncesi eğitim geliyor...
08 Ağustos 2012 23:50
Eclilik öncesi eğitimle ilgili pilot uygulama tamamlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin uygulamanın tüm yurtta yaygınlaştırılacağı müjdesini verdi...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evlilik öncesi eğitimin pilot uygulamasının tamamlandığını belirterek, eğitimlerin Ramazan Bayramı'nın ardından yurt genelinde yaygınlaştırılmasını planladıklarını bildirdi.

Şahin, Altınokta Körler Derneği'nce bir AVM'de düzenlenen iftarda yaptığı konuşmada, çalışmalarında ''önce insan'' anlayışına önem verdiklerini vurguladı. İnsanları dinlemeden, onların sorunlarına çözüm bulmanın imkansız olduğunu dile getiren Şahin, toplumların gelişmişlik seviyesinin dezavantajlı gruplara verdiği kıymetle ilişkili olduğunu söyledi.

''Eğer biz ileri demokrasiye gidecek ve cumhuriyetin 100. yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olacaksak engellilerin önündeki bütün engelleri kaldırmamız gerekiyor'' diyen Bakan Şahin, hukuki konuda birçok engelin kaldırıldığını belirtti.

Eğitim, sağlıkla ilgili engellilere sağlanan imkanlar hakkında da bilgi veren Şahin, yarın düzenlenecek törenle 7 bin engelliye istihdam sağlayacaklarını ve kamudaki engelli sayısının 57 bine ulaşacağını bildirdi.

Gerçek engelin kalplerde ve vicdanlarda olduğunu ifade eden Şahin, ''Herkesin hoşgörüyü, empatiyi, vicdani değerleri, şefkati, merhameti çok daha yücelttiği bir topluma ihtiyacımız var. İnşallah 74 milyonun bu değerlere çok daha hızlı ulaştığı, birbirini çok daha iyi anladığı bir Türkiye'yi yakalayacağız'' dedi.

Bakan Şahin, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin Bakanlığın şehit yakınları ve gaziler için iftar düzenleyeceğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının planlandığı iftara terör mağdurlarının de geleceğini hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine Bakan Şahin, iftara şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarına yönelik yapılan yasal düzenlemeden faydalanan bütün kesimlerden aileleri davet ettiklerini belirtti. Davetlerini valilikler üzerinden yaptıklarını dile getiren Bakan Şahin, ''İstiyoruz ki yasanın şu anda yardımcı olduğu, yasayla beraber hak verilen bütün kesimler orada olsun'' diye konuştu.

''Biz öyle bir ayrımı zaten yapmayız''

Bir gazetecinin ''Uludere'deki olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının davet edilmediği yönünde iddialar var'' demesi üzerine Bakan Şahin, geçen haftaki Şırnak ziyareti sırasında iftar düzenlediklerini, Uludere'den gelen 15-20 kişilik grupla da burada birebir sohbet ettiklerini belirtti. Bakan Şahin, ''Biz daveti yaparken valilerimize söylüyoruz, onlar da o ildeki sivil toplum kuruluşu başkanlarını ve yasal düzenlemeden faydalanacak kesimleri çağırıyor. Uludereliler'den de gelmiş olabilir, tamamen valilerimiz üzerinden geldi. Biz öyle bir ayrımı zaten yapmayız. Geçen hafta zaten beraberdik. Böyle bir ayrımı yapmamız zaten yanlış olur'' ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılması planlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi'ne Bakanlığının katkısının sorulması üzerine Şahin, konuyla ilgili bir kurulun oluşturulduğunu belirtti.

Kişilerin karakter oluşumlarının temel eğitimleri sırasında geliştiğine dikkati çeken Bakan Şahin, çocukların karakterleri oluşurken bu konuyu özümsemelerinin, cinsiyet eşitliğini içselleştirmelerinin gerektiğini söyledi. ''O eşitliği özümsemeden eğitim sisteminden geçtikten sonra çok farklı sorunlar da çıkabiliyor'' diyen Şahin, hem eğitim materyallerinin kadın-erkek eşitliğini anlatan bakış açısıyla hazırlanacağını hem de şu ana kadar eşitsizlikle ilgili bir görüntü varsa da kaldırılacağını vurguladı. Bakan Şahin, ''Kadın-erkek fırsat eşitliği, toplumsal cinsiyet eşitliği dersinin mutlaka çocuklarımıza temelden öğretilmesi ve yaşatılması lazım'' diye konuştu.  

Çalışan kadınlara kreş yardımı

Çalışan kadınlara verilmesi planlan kreş yardımına ilişkin soru üzerine de Bakan Şahin, şunları kaydetti:

''Çalışan kadınlarımızın aile yaşantısıyla uyumunu kolaylaştıracak alternatifler üretmemiz gerekiyor. Burada en önemli şey çocuklarıyla alakalı. Hem çalışabilmesi hem de çalışırken çocuklarıyla ilgili kafalarında soru işaretinin olmaması gerekiyor. Bunun getirdiği maliyetin çalışmasına engel olmaması gerekiyor. O yüzden aile yaşantısıyla iş yaşantısını nasıl ulaştırabiliriz diye bir çalışma yaptık. Bunun içinde esnek çalışma da var, evde çalışma da var. Çünkü bilgi ve teknoloji çağındayız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile hem evde çocuğuna bakacak sistemi planlayıp hem de esnek çalışabileceği ama onun sosyal güvenlik ayağının ve özlük haklarının paralel bir şekilde çalışacağı modelleri çalıştık. Çalışma Bakanlığımızda bu da hazır.''

Çalışma hayatındaki kayıt dışılıkta kadınların oranının erkeklerden daha fazla olduğunu ifade eden Şahin, ''Verilecek bir sosyal destekle, küçük bir bakım desteğiyle onların kayıt içine girmesini sağladığımızda, yeni kreşlerin de açılmasını sağladığımızda, yeni istihdam alanları da açılacağından sistem kendi kendini amorti edebilecek'' diye konuştu. Maliye Bakanlığı'nın sürecin mali disiplini bozmadan yürütülmesine önem verdiğini söyleyen Şahin, ''Bu çevirim iyi yapılabilirse, kayıt dışı, kayıt içine girip beraberinde yeni istihdam alanlarıyla kadınlar alana girdiği zaman bunların ödediği gelir vergisi beraberinde verilen desteği amorti edebiliyor. Bu modeli çalıştık'' diye konuştu. 

Bakan Şahin bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini de kaydetti.

''Birileri hep farklı şekilde orayı kullanmaya çalıştı''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iki ayrı protokol imzaladıklarını da hatırlatan Şahin, çok sayıda kadının çalıştığı iş yerlerinde kreş açılmasına yönelik getirdikleri teşvik hakkında da bilgi verdi.

Şahin, protokol kapsamında organize sanayiler, AVM'ler gibi çok sayıda kadının çalıştığı alanlarda kreş kurulmasına yönelik projelerinin yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.  

Geçen hafta aralarında Siirt, Şırnak, Batman ve Ağrı'yı kapsayan ziyaretlerde bulunduklarını, bunların çok faydalı geçtiğini dile getiren Şahin, çok sayıda evi ziyaret ettiklerini oralardaki birçok kişinin dertlerini yakından dinlediklerini bildirdi.

Ülke genelinde kardeşlik ve barış dili ile kardeşlik hukukunun güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Fatma Şahin, ''Birileri hep farklı şekilde orayı kullanmaya çalıştı ve korku siyaseti yürüttü. Bundan dolayı da en çok onlar zarar gördü. Artık toplum bunun farkında ve 'yeter artık' diyor'' dedi.

Eşi vefat eden kadınlara verilen desteğin olumlu etkilerinin o bölgelerde çok daha rahat görüldüğüne dikkati çeken Bakan Şahin, ''Verilen destek 200 bin kişiye çıktı. Şu anda Güneydoğu'da ağırlıklı. Kadınlar ve çocuklar çok mutlu, devletin kendilerini sahiplendiğini görüyorlar. Kadın üzerinde yapılan değişim toplumu etkiliyor. Sosyal politikaları güçlendireceğiz. Bu terörle mücadelede en az güvenlik kadar önemli'' diye konuştu.

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) Projesi'nin de Kırıkkale ve Karabük'te pilot olarak uygulanmaya devam ettiğini anlatan Bakan Şahin, ''ASDEP'i eğer Ağrı'da uygulamış olsaydık biz Melek'i kurtarırdık. Çünkü biz Melek'in başvurmasını bekliyoruz. Bu sistemde ise sen ayağına gidiyorsun. Melek'in o durumunu gördüğü zaman oradaki uzman onun hastaneye sevkini, sosyal hizmet desteğini sağlayacak bir sistem. Bayramdan sonra bunu daha hızlı bir şekilde yürüteceğiz'' dedi.

Evlilik öncesi eğitimler

Evlilik öncesi eğitimlere yönelik pilot uygulamanın bittiğini dile getiren Bakan Şahin, ''Artık projenin pilot uygulaması bitti. Bayramdan sonra bütün Türkiye'ye yaygınlaştırıyoruz'' diye konuştu.

Aile ve hukuk, aile ve sağlık, aile ve iletişim konu başlıklarında eğitim setlerinin hazırlandığını belirten Şahin, bu konudaki eğitici eğitimlerinin de tamamlandığını söyledi.

Bakan Şahin, projenin yurt geneline yaygınlaştırılmasına yönelik düzenleyecekleri etkinliğe Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katılmasının planlandığını da sözlerine ekledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler