YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evet otobüsü Urfa'da...
Evet otobüsü Urfa'da...
05 Eylül 2010 15:58
Ankara'dan yola çıkan Hukukçular Birliği Vakfı üyeleri, geldikleri Şanlıurfa'da anayasa değişik paketini vatandaşlara anlattı.

''Referandumda Demokrasiye Evet Kampanyası'' ile Ankara'dan yola çıkan Hukukçular Birliği Vakfı üyeleri, Şanlıurfa'da halka Anayasa değişikliğini anlatarak referandumda ''evet'' çağrısında bulundu.

''Demokrasi Yolculuğu'' adını verdikleri yolculukları kapsamında Diyarbakır'daki ''evet'' turlarının ardından otobüsle 43'üncü durakları olan Şanlıurfa'ya gelen hukukçular, üzerinde ''değişime, demokrasiye, özgürlüklere evet'' yazılı otobüsle kentin işlek caddelerinde gezinerek halkı selamladı.

Hukukçular, yapılan anonslarla referandumda ''evet'' çağrısında bulunurken, vatandaşların da otobüstekileri selamladığı görüldü.

Daha sonra Balıklı Göl mevkisinde toplanan hukukçular, vatandaşlara kitapçık dağıtarak, referandumun önemine değindi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Hukukçular Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı avukat Sinan Kılıçkaya, Ankara'dan 12 Ağustos'ta başlattıkları yolculuklarının 43'üncü durağı Şanlıurfa'da Hz. İbrahim'in manevi sıcaklığını ve misafirperverliğini gördüklerini söyledi.

Hukukçular adına basın açıklamasını ise kendisi de Şanlıurfalı olan Vakıf Başkan Yardımcısı Melik Bayat yaptı.

Bir hafta sonra halk oylamasına sunulacak olan Anayasa değişikliğinin demokratikleşme, yargı bağımsızlığı ve insan hakları açısından önemli bir adım olduğunu belirten Bayat, ''Bu değişiklik Türkiye'yi bir adım daha ileri taşıyacak niteliktedir. Anayasa değişikliğindeki her bir maddeyi ele aldığımızda mevcut halinden daha iyi bir Anayasa inşa edileceği tartışmasızdır'' dedi.

Ülkenin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bayat, ''Referandum paketi reddedilemeyecek önemli değişiklikleri içermektedir ve yeni sivil bir Anayasa'nın önünü açacak niteliktedir'' diye konuştu.

Bayat, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olan Balıklı Göl'ün önünde olduklarını anımsatarak, sözlerine şöyle devam etti:

''12 Eylül'de referandumda 'evet' diyeceğiz. Ülkemiz açısından önemli gelişmeler içeren bu anayasa değişikliğinin sadece siyasilere bırakılmayacak kadar önemli olduğunu düşünüyoruz ve tüm halkımızı referandumda 'evet' demeye davet ediyoruz.''

Basın açıklamasında kentteki bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri de hukukçulara destek verdi.

Avukatlar, gezilerinin ardından kentten ayrıldı.
aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler