YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evet, bence acı bir kader...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da yangında 11 işçinin ölümüne ilişkin, ''Kader mi Evet bence acı bir kader. Ama kaza mı kaza değil. Önlemler alınsaydı böyle bir şey olmayacaktı'' dedi.
Evet, bence acı bir kader...
15 Mart 2012 / 18:27 Güncelleme: 15 Mart 2012 / 18:08

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan tasarı üzerindeki görüşmelerde konuşan Çelik, İstanbul'da 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili değerlendirmesinde, ''Şu anda devlet kurulan her çadırın nerede kurulduğunu tespit etse güzel olurdu ama bu fiziken mümkün değil'' dedi.

Bu konuda vatandaşın da sorumluluğu bulunduğunu söylediğini belirten Çelik, şunları söyledi:

''İşyerindeki işveren, güvenlik konusunda gerekli araç gereçleri temin etmiyorsa, sağlıksız zeminde, ortamda çalışma zorunluluğu getiriyorsa, kamu telefon kadar kamu kendisine yakın. Bu vatandaşlık görevini yerine getirmesi hem kendi sağlığı açısından, hem de bu müessif olayların yaşanmaması açısından iyi olur dedik. Yoksa bunu kamunun görevini dikkate almama, yapmama gibi değerlendirmek doğru olmaz. Acılardan hareket edilmemesi gerekiyor. Türkiye'de öteden beri hep bu olaylar yaşandıktan sonra geriye doğru sorgulama yapılıyor.''

Bakan Çelik, üzerinde çalıştıkları iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yasal düzenlemenin önden soruşturma ve denetimi getireceğini söyledi. Türkiye'de 1 milyon 426 bin işyeri olduğunu belirten Çelik, ''Yeni düzenlemede bunları, çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli diye üç gruba ayırıyoruz. Önleyici yaklaşım getiriyoruz. İnşallah kısa sürede, Nisan ayında bunu yasalaştırırız. Bakanlığımız hazırlıkları tamamladı'' diye konuştu.

''Kader ama kaza değil''

Çelik, görüşmelerde, İstanbul'da işçilerin ölümü ile ilgili ''Bunun kader olarak kabul edilemeyeceğine'' ilişkin görüşleri değerlendirirken, ''Kader mi  Bence kader. Ama kaza mı kaza değil. Önlemler alınsaydı böyle bir şey olmayacaktır. Kader mi evet acı bir kader'' dedi.

Çelik, şöyle devam etti:

''Görgü şahitleri anlattı. Çadırın çıkış noktasında çıkan yangından sonra işçiler geriye doğru kaçmışlar. 40 kişinin kaldığı bir koğuş. Biz ölçümü hemen yaptırdık, 20 kişinin kalması gerekiyordu. Geriye gidince eğimli bir arazi ve orada kapı açılamamış. Aslında çadırlar sağlamlık açısından sağlam ama üzerindeki yanıcı maddeler, plastik çuvallar, plastik malzemeler... Görgü tanıkları, 5- 10 dakika içinde çadırın yandığını söyledi. Dolayısıyla çıkış kapısındaki yangın çıkışa izin vermedi. Demek ki bir kapı daha olsaydı arkadan çıkma imkanları olacaktı. Bunlar adli ve idari olarak inceleniyor. Her şey inceleniyor.''

Komisyondaki görüşmelerde, tasarının ilk 16 maddesi kabul edildi. Komisyon 20 Mart Salı günü tasarı üzerindeki görüşmeler devam edece. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler