YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evcilik oyunu ağır cezalık oldu!
Adana'da 13 yaşındaki kız ile 16 yaşındaki erkeği düğün yaparak evlendirdikleri ileri sürülen aileleri hakkında, "çocuğun cinsel istismarına yardım" suçundan 7'şer buçuk yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Evcilik oyunu ağır cezalık oldu!
06 Şubat 2012 / 10:35 Güncelleme: 06 Şubat 2012 / 10:39

Geçen yıl haziran ayında yaşanan olay iddiaya göre şöyle gelişti: Berber çırağı Y.Ç. ile nüfus kayıtlarına göre 13 yaşında olan kız çocuğu E.G., bir süre arkadaşlık yaptıktan sonra kaçmaya karar verdi. Saban Gazetesi'nden Nazan Erdem'in haberine göre, çocuklarının birlikte olduğunu öğrenen aileler bir araya gelerek formül aradı. Sonunda, "biz birbirimizden ayrılmayız" diyen iki çocuğu "evlendirmeye" karar verdiler. E.G. ile Y.Ç., yapılan bir düğünle gayriresmi olarak evlendirdi. Olay, hamile kalan E.G.'nin Ana Çocuk Sağlığı Merkezi'ne kontrole götürülmesi sonucu ortaya çıktı. "Yaşı küçük gebelik" olayı polise intikal ettirilince, küçük damat Y.Ç. Çocuk Şube Müdürlüğü polislerince gözaltına alındı. Y.Ç., savcı tarafından "çocuğun cinsel istismarı" suçundan tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Düğün fotoğraflarını mahkeme hakimine gösterip, "E.G. yaşının 16 olduğunu söylemişti. Kendi isteği ile ilişkiye girdik. Ailelerimiz anlaştı. Düğün yapıp, evlendik. Nüfusa 2 yaş küçük yazdırılmış" diye ifade veren damat Y.Ç. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI
Çocukların soruşturması yaşları nedeniyle ayrı devam ederken Cumhuriyet Savcısı, çocuklarını küçük yaşta düğün yaparak gayriresmi olarak evlendirdikleri ileri sürülen Çocuk gelinin annesi M.G. (52), babası A.G. (55) ile erkek çocuğunun annesi Y.Ç. (40) hakkında "çocuğun cinsel istismarına yardım" suçundan iddianame düzenlendi. Şüpheli olarak ifade veren çocuk gelinin annesi M.G.'nin savcıya, "Çocuklarımız, ailelerin bilgisi dışında kaçmıştı. Evlenmelerine rıza göstermek durumunda kaldık. Düğün yaptık. Sorumluluk kabul etmiyorum ve kimseden şikayetçi değilim. Suçlamayı kabul etmiyorum" dediği belirtildi. 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame, suç vasfının Ağır Ceza Mahkemesi kapsamına girdiği gerekçesiyle "görevsizlikle" Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Davanın hangi mahkemede görüleceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. (Sabah)

!!!
 // mehmet durukan
güney illerimizde yaşayan insanlar erken gelişir. bir doğu avrupa ülkesi ile somalide yaşayan insanın ergenlik çağı yıl olarak 18 kabul edilemez. bir somalili 18 yaşında orta yaşlardadır ve 50 yaşında da ihtiyarlar.ancak bir doğu avrupalı 18 yaşında belkide yeni ergenliğe giriyor durumdadır. bu nedenle iklimler değiştirilemeyeceğine göre yasalar buna uygun hale getirilmelidir....
06 Şubat 2012 11:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler