YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev sahibi olmak için acele edin: ZAM GELİYOR
TOKİ'den konut bedellerini erken ödeyenlere bahar kampanyası
Ev sahibi olmak için acele edin: ZAM GELİYOR
26 Nisan 2009 / 15:57 Güncelleme: 26 Nisan 2009 / 00:00

Seçim sonrası hareketlenen emlak sektöründe zam beklentisi başladı. Uzmanlar, zam gelmeden uygun koşulların değerlendirilmesini öneriyor.


Kurtköy Yenişehir Bölgesi’nde yapımına devam edilen Alize- Park Evleri ile tüketicinin yoğun ilgisini çeken Beşyıldız Yuvataş İnşaat’ın Genel Koordinatörü Güzin Ervardar, krizden dolayı sabitlenen ya da düşürülen konut fiyatlarının tüketiciler için son fırsatlar olduğunu belirterek, ev sahibi olmak isteyenlerin bu fırsatı kaçırmaması gerektiğinin altını çizdi.


STOKLAR ARTTI


Ekim ayından beri Türkiye’yi de etkisi altına alan global krizin etkilediği sektörlerin başında gayrimenkul sektörünün geldiğini, bu yüzden de stoklarda artma olduğunu dile getiren Güzin Ervardar, “Yaşanılan olağanüstü dönemden dolayı firmalar fiyatlarına artan maliyetlerini yansıtamadıkları gibi ya fiyatlarını sabit tuttular ya da indirim yoluna gittiler. Ayrıca tüketiciyi cesaretlendirmek için çok uygun şartlar içeren ödeme koşulları da sundular” dedi. Uzun bir süre artan maliyetlere direnen firmaların artık kırılma noktasına geldiğini anlatan Ervardar, şöyle devam etti:


“Önümüzdeki günlerde tüm firmalar artan maliyetlerini fiyatlarına yansıtmak durumunda kalacak. Yavaş yavaş tekrar hareket kazanan emlak sektöründe, uygun fiyat ve ödeme koşullarında son dönemleri yaşadığımızı söylemek isterim. Tüketicilerin bu koşullarda ve fiyatlarda, satın alma kararlarını vakit kaybetmeden vermelerini tavsiye ediyorum”.


TOKİ'DEN BAHAR KAMPANYASI


Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut bedellerini erken ödeyip tapusunu almak isteyenler için ''bahar kampanyası'' başlatıyor.


Alınan bilgiye göre, TOKİ'den 2008 yılı sonuna kadar konut alıp borcunu erken kapatanların borçlarında, yüzde 16 ile yüzde 21 arasında indirim yapacak.


İndirim kampanyası yarın başlayacak ve 27 Mayıs'a kadar sürecek. Uygulamadan, 2008 yılı sonuna kadar satılmış ve kalan vadesi 12 aydan daha uzun olan projeler yararlanacak.


Geri ödemeleri devam eden konutların borç bakiyelerinin defaten kapatılması halinde, başvuru tarihinde hesaplanan borç bakiyesinden yüzde 21 indirim yapılacak. Borcun 3 ay vadeli eşit taksitli olarak kapatılması durumunda yüzde 18, 6 ay vadeli eşit taksitli olarak kapatılması durumunda yüzde 16 indirim uygulanacak.


İndirim kampanyasından yararlanmak isteyenlerin, taksitleri ödedikleri banka şubelerine başvurması gerekiyor.


2008 yılı sonu itibariyle 127 bin kişinin konut alımı nedeniyle TOKİ'ye taksit ödemesi devam ediyordu. TOKİ'nin bu kişilerden toplam 5,8 milyar lira alacağı olduğu öğrenildi. Uygulama ile elinde parası olanlar borcunu kapatıp erken tapu alabilecek, TOKİ de alacaklarını nakde çevirerek finansman ihtiyacını karşılayacak.


Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler