YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Etyen Mahçupyan: "Ermeniyim ama kendimi Osmanlı hissediyorum"
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, bir Ermeni olarak kendisini gerçekte daha ziyade Osmanlı hissettiğini söyledi.
Etyen Mahçupyan: "Ermeniyim ama kendimi Osmanlı hissediyorum"
27 Mart 2015 / 05:03 Güncelleme: 27 Mart 2015 / 06:14

Belçika'nın Gent kentinde Yunus Emre Enstitüsü Brüksel Türk Kültür Merkezi ve Gent Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi işbirliğiyle düzenlenen "Yeni Türkiye" konulu seminerde konuşan Mahçupyan, başdanışmanlık görevinin Ermeni meselesini kapsamadığını belirterek, "Ermeniler benim için 'hain' diyormuş, demiyormuş önemsemem. Sonuçta her görüşten Ermeniler mevcut. Çok muhtemelen bunu diyecek Ermeniler vardır ama bir anlamı yok" dedi.

Mahçupyan, "Ermeni olduğumu ispatlama pozisyonunda değilim. Bir Ermeni olarak gerçekte kendimi daha ziyade Osmanlı hissediyorum. Osmanlı ve daha öncesinde Bizans'tan beri bu topraklarda yaşadık ve kültürümüzü oluşturduk. Bence değerli olan bu. 1923'te oluşturduğumuz siyasi sistem değil. Türkiye'deki Ermenilerin çoğunun Cumhuriyet'in vatandaşlık modeliyle gerçekten bağlantı kurmakta zorlandıklarını düşünüyorum. Çok açık ki son 10 yılda kendilerini çok daha özgür hissediyorlar" ifadesini kullandı.

Yeni Türkiye'nin dış politikasında değinen Mahçupyan, şunları söyledi:

"Türkiye'nin bugünkü dış politikasını anlamada sorumluluk çok ehemmiyetli bir kelime. Dış politika kriteri olarak bütünüyle yeni bir kavram. Bölgemiz ve Müslümanlar başta olmak üzere tüm mazlumlara karşı sorumluluk anlamına geliyor. AK Parti'nin gelecekte mazlumların sesi olmayı hedeflediği görülüyor. Bu şekilde dış politikaya ahlaki standart getiriliyor. Bu çerçeveden baktığımızda bu kavram bize Osmanlı dönemini, Osmanlı kurumları ya da politikasını değil ama Osmanlı psikolojisini hatırlatıyor."

Mahçupyan, Türkiye'nin yaklaşık 2 milyon Suriyeliyi misafir etmesinin ve insani yardımlarda ön sıraya çıkmasının mazlumları önceleyen bu dış politikanın somut göstergesi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin dış politikada temel hedefinin yönetimlerin değil halkların kalbini kazanmak olduğunu belirten Mahçupyan, bu açıdan uygulanan dış politikanın başarısının kısa vadeli değil uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mahçupyan, başkanlık sistemi hakkındaki sorular üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin bu konudaki talebinin "bürokrasinin direncinin" bu sayede aşılabileceği düşüncesinden kaynaklandığını söyledi.

Dünyada başkanlık sisteminin başarılı ve başarısız örnekleri bulunduğunu belirten Mahçupyan, Türkiye'de parlamenter sistem reformunun diğer bir alternatifi oluşturduğunu ve muhtemel bir sistem değişikliğinin tüm tarafların mutabakatıyla yapılması halinde başarılı olacağını sözlerine ekledi.

 

AA

Sami'nin Dreyfus aşkı
 // Ömer
Osmanlıda tabaka-i sadıkan diye bilinen Ermenilere hazinenin anahtarı bile teslim edilebilecek kadar güvenilir durumda iken,mimaride Osmanlı imparatorluğuna muazzam şaheserler kazandıran bu kadir kıymet bilen insanları,Tarihçilerin resmi tarih dışına çıkarak iyi araştırmaları gereken bir konu.Ne zaman Osmanlı yahudilere kucak açtı işte o an Osmanlının tükenişi başlamış oldu.İsyan-kışkırtma vs.Kubilay'ın katledilişinde alkış çalanlar ne yazık ki milletin aklı ile alay etmeye devam ediyorlar....
27 Mart 2015 Cuma 11:17
10:02
 // Rasim DUMAN
20 kusur seneden beri yazilarini, tahlillerini okuyorum. Fikri salabeti ve isabetli gorusleri olan, insaf sahibi ve cesur bir adam. Osmanli zamaninda Ermeniler'e "teba-i sadika" denirdi. Diger gayrmuslimlerden daha muteber idiler. İclerinden cok kiymetli devlet adamlari, sanatkar ve zenaatkarlar cikti. Cok kiymetli bestekarlar vardir. İnsallah yakin zamanda Ermeniler ile yeniden bir baris tesis edilirse, Etyen MAHCUPYAN da bu barisin en muhim mimarlarindan biri olarak yadedilecektir....
27 Mart 2015 10:02
Nifak yuvası ...
 // Ömer
İhanet ve nankörlükte sınır tanımayanların 46 yıl aradan sonra yine Edirne şehrini lanetlik ruh ve eylemeleri ile kirletmelerine karşın,Onurlu Ermeni vatandaşlara yapılan Irkçı ahlaksızlığı lanetliyorum....
27 Mart 2015 Cuma 09:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler