YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ETÖ'nün fişlediği 91 hakime:Şikayetçi misiniz?
Fişleme dokümanlarında, 'CHP'li, MHP'li, tarikatçı, Alevi, Fenerbahçeli' gibi ifadeler yer aldı
ETÖ'nün fişlediği 91 hakime:Şikayetçi misiniz?
29 Haziran 2009 / 08:58 Güncelleme: 29 Haziran 2009 / 00:00

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın ismi son günlerde 'kirli eylem planı'yla gündeme geldi. Belge, Göktaş'ın avukatı Serdar Öztürk'ün bürosunda ele geçirilmişti. Göktaş'ın kendi bürosunda bulunan dokümanlar arasından ise ilginç bir DVD çıkmıştı.


Savcılığın kayıtlarına '51 No'lu DVD' olarak giren delilde, Ergenekon'un Yargıtay üyelerinin neredeyse yarısını fişlediği tespit edildi. Yapılan incelemede, 91 Yargıtay üyesi hakkında siyasî görüşlerinden ailevî bilgilerine ve tuttukları futbol takımına kadar fişleme bilgisine rastlandı.


Bundan sonraki süreç de dikkat çekici. Alınan bilgilere göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Başkanlığı'na gizli bir yazı gönderdi. 51 No'lu DVD'de, aralarında daire başkanlarının da bulunduğu üyelerle ilgili hukuka aykırı şekilde fişleme yapıldığını belirten savcılık, üyelerin şikâyetçi olup olmadığının bildirilmesini istedi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker de, toplu liste göndermeden fişlenen her isme kendisi ile ilgili kısmı tek tek tebliğ etti. Yargı mensuplarına, Ergenekon'dan şikâyetçi olup olmadıklarını sordu. Ancak, şimdiye kadar müdahillik talebinde bulunan olmadı.


Özel Kuvvetler'den emekli Albay Göktaş, 7 Ocak'ta gözaltına alındı. Evi ve bürosunda yapılan aramalarda 62 CD ve DVD'ye el konuldu. 12 Ocak'ta da 'terör örgütü üyesi olduğu' gerekçesiyle tutuklandı. Bilgisayarındaki şifreli dosyalarda bulunan fişleme listelerinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın da isminin olduğu iddia edildi.


Yüksek yargı mensuplarının büyük bölümünün tek tek fişlendiği dosyalarda, bazı isimlerin çocukları, arkadaş ve dostlarının da takip edildiği belirlendi. CD ve DVD'lerde, bazı hâkim ve savcıların 'mahrem ilişkilerini' gösteren fotoğraf ve kamera kayıtları, Başbakan, TBMM Başkanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı ve bazı hükümet üyeleri ve bürokratlarının özel ve kişisel bilgilerinin bulunduğu fişleme dosyaları yeraldığı basına yansımıştı.


BAŞSAVCILIK'TAN YARGITAY'A 'GİZLİ' YAZI


Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Başkanlığı'na Yargıtay üyeleriyle ilgili fişlemeleri 'gizli' yazıyla bildirdi. 51 No'lu DVD'de aralarında daire başkanlarının da bulunduğu üyelerle ilgili hukuka aykırı şekilde fişleme yapıldığını, üyelerin şikayetçi olup olmadığının bildirilmesini istedi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in toplu liste göndermeden, fişlenen her isme kendisi ile ilgili kısmı tek tek tebliğ ettiği öğrenildi.


Yargıtay üyeleri arasında başlıca gündem maddesi olan fişleme olayıyla ilgili şimdiye kadar şikayet ya da müdahillik talebinde bulunan olmadığı kaydedildi. Fişleme dokümanlarında, 'CHP'li, MHP'li, tarikatçı, Alevi, Fenerbahçeli' gibi ifadelerin yer aldığı kaydedildi. DVD'de bazı Yargıtay üyelerinin uygunsuz görüntülerinin ilgilisine tebliğ edilip edilmediği konusunda bilgi edinilemedi. Yargıtay'da, emekliye ayrılanların dışında halen 230 civarında üye görev yapıyor.


Arama tutanağına giren 51 numaralı DVD'de önemli görevlerdeki kişilere ait fişlemeler, çok gizli askeri bilgiler ve adliye mensuplarına ait mahrem ilişkilerin bulunduğu öne sürülmüştü. Fişleme listelerinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın da isminin olduğu öne sürülmüştü. Göktaş, mahkemeye verdiği ifadede DVD'nin kendisine ait olmadığını iddia etmişti. Ergenekon davasının sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur'un ofisinde bulunan belgelerde, Dışişleri, İçişleri, Maliye ve Çalışma Bakanlığı bürokratları gibi kaymakamlar ve daire başkanlarının da tek tek fişlendiği ortaya çıkmıştı.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler