YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ETA silah bıraktı!
1968'den beridir, İspanya ile Fransa arasındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA örgütü demokratik bir süreç başlatmak istediğini belirterek ateşkes ilan etti.
ETA silah bıraktı!
06 Eylül 2010 / 07:00 Güncelleme: 06 Eylül 2010 / 08:01

Türkiye'de zaman zaman PKK ile karşılaştırılsa da 40 yıldan beridir İspanya'da 30 bin değil sadece 850 kişinin ölümüne yol açan ayrılıkçı ETA örgütü üçüncü kez silah bıraktığını açıkladı. Ancak bu kez sorunun demokratik yollardan çözümü için umut doğdu.

Bask dilinde yayımlanan Gara gazetesinin internet sitesinde yer alan bir bildiride maskeli üç ETA üyesi, örgütün neden şiddete başvurduğunu anlatıyor ve artık amaçlarına barışçıl ve demokratik yollardan ulaşmak istediklerini söylüyor. Ancak ateşkesin daimi olup olmadığına ve barış görüşmeleri yapılıp yapılmayacağına açıklık getirilmiyor.

İspanyol hükümeti ise "temkinli olunmalı" şeklinde bir açıklama yaptı. Hükümet, örgütle ancak silah bırakması koşuluyla görüşebileceğini söylüyordu. Hükümet'le ETA arasında 2006'da yapılan ve ülkede büyük tartışmaya yol açan görüşmeler, ETA'nın Madrid Havaalanı'nda düzenlediği bombalı saldırıyla çökmüştü.

Bask Vatanı ve Özgürlüğü örgütü (ETA), İspanya ve Fransa sınırları içinde yaşayan Bask kökenli topluluğa ait bağımsız bir devlet kurma amacı güdüyor. 1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulan örgüt, zaman içinde kültürel hakların savunuculuğu düzleminden, silahlı eylem biçimine yöneldi. 1979'da Bask Bölgesinde yaşayan iki milyon kişiye özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için silahlı mücadeleye devam ettiler.

PARTİLERİ YASAKLI

Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Parti bölgede oyların %10 ile %20 sini topluyordu. ETA'nın askeri lideri "Ata", mayısta Fransa'da tutuklanmış, bunun üzerine şiddet eylemleri artmıştı. Örgüt, İspanya'nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD'nin terör listesinde yer alıyor. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler