YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Et ithali besicileri gerdi
Besiciler, et ithalatını protesto için Konya - Ereğli yolunu kapattı
Et ithali besicileri gerdi
03 Mayıs 2010 / 17:34 Güncelleme: 03 Mayıs 2010 / 17:35

Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği üyesi çok sayıda çiftçi, hükümetin canlı hayvan ithalatı kararını protesto ederek Konya-Ereğli yolunu yarım saat trafiğe kapattı. Et fiyatlarındaki anormal yükselişin ardından harekete geçen hükümetin yurt dışından canlı hayvan ithal edilmesine izin vereceğini açıklaması besicileri kızdırdı.
 

Konya’nın Karatay ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı’na gelen çok sayıda çiftçi hükümetin kararına tepki gösterdi. Sabah saatlerinde eylem yapan besiciler, canlı hayvan ithalatına karşı çıktıklarını açıkladı. Hükümet ve tarım bakanı aleyhinde slogan atan birlik üyeleri, hükümetten canlı hayvan ithalinden vazgeçmesini istedi. Bir süre Konya-Ereğli yolunu çift taraflı trafiğe kapatan çok sayıda besici, Tarım ve Köyişleri Bakanı'nı istifaya davet etti.
 

Daha önceki yıllarda ithal edilen etlerde hastalık çıktığına dikkat çeken Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği Nazif Karabulut, fiyat artışının kendilerinden kaynaklanmadığını vurguladı. Hükümetin et ithalatına izin vermesi halinde krizin daha da büyüyeceğine değinen Nazif Karabulut, Türkiye’deki hayvancılık sektörüne darbe vuracağını savundu.
 

Nazif Karabulut konuşmasında şunlara değindi: “Bir hafta önce marketlerde 15-16 TL olan et market reyonlarında 30-35 TL’den satılıyor. Bu kâr besicinin cebine girmiyor. Piyasada satılan etin fiyatı kesinlikle besicinin elinden çıkan değil. Son birkaç ay içindeki artış dışında geçen yıla baktığınızda et ve süt fiyatlarında artış yaşanmadı. Bunun sonucunda çok sayıda önemli et firması zarar nedeniyle batmış ve birçok besici hayvancılık yapmaktan vazgeçmiştir. Sattığı sütün karşılığını alamayan çok sayıda hayvan yetiştiricisi süt ineklerini kestirmiştir. Et fiyatları dikkate alınırken, yem, işçilik ve mazot gibi girdiler de göz önüne alınmalıdır.”
 

Nazif Karabulut, et ithalatının başlamasıyla birlikte besici ve üreticilerin zor durumda kalacağının altını çizdi. Karabulut, Türkiye’de 17 milyon insanın geçimini tarım sektörüyle birlikte besicilikten sağladığına işaret ederek, “1980’li yıllarda menşei belli olmayan bufolo ve hastalıklı etler ülkemize sokuldu. Bunun sonucu olarak da insanlarımızda hastalıklar arttı. Avrupa Birliği ülkelerinde deli dana hastalığı yayılırken ikinci kalite sığır etleri bizlere yedirilmedi mi? Tüketicinin hakları korunduğu kadar üreticinin de hakları korunmalıdır. Canlı hayvan sayısı kayıt altına alınmalı ve reel hayvan nüfusu belirlenmelidir. Ayrıca Türkiye’nin damızlık düve ve ya altı aylık erkek dana açığı çözümlenmelidir.” şeklinde konuştu. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler