YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Et fiyatlarında yeni gelişme
Et fiyatlarında yeni gelişme
22 Kasım 2010 13:52
Kurban bayramında elde kalan ve etteki fahiş fiyatın düşürülmesi amacıyla yurt dışından ithal edilen Angusların, Et Balık Kurumu tarafından kesilerek iç piyasaya sürülmesiyle et fiyatlarında geçici bir düşüşün olabileceği belirtildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın izni ile Kurban Bayramı'nda kesilmek üzere ithal edilen, ancak satılamayan anguslar Et Balık Kurumu tesislerinde kesilerek iç piyasaya sunulacak. Et fiyatlarında geçici bir düşüş olabileceğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, "Taşıma suyu ile değirmen dönmüyor, et fiyatlarının sağlıklı bir dengeye ulaşması için besilik hayvan ithalatındaki bürokratik işlemlerin azaltılması ve isteyen herkesin istediği kadar besilik hayvan ithal etmesi gerekiyor." dedi.

Kurban Bayramı öncesi sadece Trakya Bölgesi'nde satılmak üzere Uruguay'dan ithal edilen ancak satılamayan yaklaşık 6 bin Angus, Sakarya Et Balık Kurumu Kombinası'nda kesilmek üzere sevk edilmeye başlandı. Kurban Bayramı'nın hemen sonrasında vatandaşların evlerinde et olması ve angusların kesilerek piyasaya sürülecek olması et fiyatlarını düşürecek. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, angusların eksilmesinin iç piyasaya etkisinin mutlaka olacağını, ancak Türkiye'nin geçici hamlelerle bu işin altından kalkamayacağını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın besilik hayvan ithalatında bir dizi bürokratik işlem şartı koştuğunu belirten Yalçındağ, "Şu anda besilik hayvan ithalatı yapmak isteyenler 250 ile 2 bin arasında hayvan getirebiliyor. Oysa bir gemi 5-10 bin hayvan alıyor. Büyük şirketler getirsinler, isteyen istediği kadar besilik hayvan alsın. Bu konu ancak bu yöntemle çözülür. Besi materyalinin Türkiye'ye girişinin sağlanması lazım." diye konuştu.

BAYRAM SONRASI NE ALAN VAR NE SATAN

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız da bayramdan hemen sonra hayvan pazarlarında hareketlilik olmadığını kaydetti. Yıldız şöyle devam etti: "Bugün ve yarın kimse ne mal alır, ne kasap mal keser. Vatandaş da zaten et almaz. O yüzden piyasanın seyrini görmek için birkaç gün beklemek lazım. Ama tahminlerimize göre yüzde 30 seviyelerinde bir düşüş bekleniyor. Ancak bu düşüş sürekli olmayacak."

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler