YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eskişehir'de paralel talana raporlu kanıt
Eskişehir'de paralel talana raporlu kanıt
28 Nisan 2014 11:30
Sabah'ın ulaştığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı raporu, Koza Altın'ın Eskişehir'de yüzlerce dekar mera alanını işgal ettiğini kanıtladı. Habere göre, işgale göz yumanlar da görevden alındı.

Sabah'ta yer alan haberin iddiasına göre, Koza Altın İşletmeleri A.Ş.'nin Başbakanlığın 'ret' kararına rağmen Eskişehir Sivrihisar'a bağlı Karakaya Köyü'nde merayı gasp ettiği raporlarla ispatlandı. SABAH'ın ulaştığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müfettişlerinin raporunda, 921 dekarlık mera alanında 512.5 dekar, ayrıca diğer bir köy olan Kaymaz'da yer alan merada da 290 dekarlık alanın işgal altında olduğu belirtildi.

Raporda, "Firmanın Başbakanlıkça olumsuz değerlendirilen 3 mera vasıflı taşınmazı etrafını tellerle çevirerek işgal ettiği ve üzerinde çalışma yaptığı görülmüştür" denildi. Bunun üzerine maden ocağı kapatıldı, işgale göz yuman sorumlular görevden alınarak haklarında soruşturma başlatıldı. Söz konusu alanla ilgili 2000 ve 2009'da Eskişehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde, Koza Altın İşletmeleri'nin faaliyet gösterdiği, maden arama ve işletme sahasında kalan alanların çoğunun 'mera' olarak kullanılabileceğinin tespiti edildiği anlatılan raporda, gelecek karara göre işlem yapılması gerekirken yasal işlemlerin yapılmadığı, kamu zararı oluştuğu ifade edildi.

Bu kez 'Mera' dediler

Raporda ayrıca, "Koza Altın yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, firmanın faaliyet gösterdiği alanın tapulu tarlalar ve kadastro harici taşlık alan olduğu, bu alanlar için izin alınmasına gerek olmadığı belirtilmiş ise de söz konusu alanların 'mera' olduğu belirlenmiştir" ifadesi yer aldı. Firmanın 3 yıl önce mera olmadığını iddia ettiği yerlerin mera olduğunu kabul ederek bu alanları altın arama ve işletme faaliyetlerinde kullanabilmek için Mera Komisyonu'na başvurduğu anlatılan raporda, firmanın izinsiz faaliyetine devam ettiği belirtildi.

Hukuksuzluğa göz yumuldu

Firmanın, Başbakanlık tarafından olumsuz cevap verilmesi üzerine meranın etrafını tellerle çevirerek çalışma yaptığı ve işgal ettiği belirtilen raporda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün bu durumu bilmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadığı, köylülere maddi yarar sağladığı için şikayette bulunmayarak firmanın haksız kazanç sağlamasına göz yumduğu belirtildi.

"Firma faaliyette bulunduğu toplam 921 dekarlık mera alanında 512.5 dekarlık, Kaymaz Köyü'nde 290 dekarlık alanı işgal etmiştir" ifadesi yer alan raporda, mera işgalinin giderilmesi ve vasfı bozulan meraların tekrar eski konumuna getirilmesi için yapılan veya yapılacak masrafların firmadan alınması gerektiği vurgulandı. Rapor uyarınca da, Eskişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, Mera Birim Sorumluları görevden alınarak haklarında soruşturma başlatıldı.

Hangi devirde yasiyoruz
 // Olamaz böyle birsey
Simdiye kadar kimlerin korumasiyla islerini yürüttügünden süphe bulunmayan bu firmanin derhal elinden altin maden arama ve işletme lisansinin alinmasi gerekir. Tapulu arazinizin olmasi bile size orada caninizin istedigini yapma hakkini vermez....
28 Nisan 2014 Pazartesi 16:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler