YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski TİSK Başkanı'ndan darbe açıklaması
28 Şubat sürecinde Refahyol Hükümeti'ne karşı bildiri yayımlayan, dönemin ''Beşli Sivil İnisiyatif'' üyesi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) eski Başkanı Refik Baydur, 28 Şubat sürecindeki çalışmalarıyla ilgili, ''Hiçbir şekilde hata ettiğ
Eski TİSK Başkanı'ndan darbe açıklaması
08 Ekim 2012 / 17:32 Güncelleme: 08 Ekim 2012 / 17:42

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesindeki 28 Şubat-27 Nisan Alt Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş başkanlığında toplandı.

28 Şubat sürecinde ''Beşli Sivil İnisiyatif'' adı altında, Refahyol Hükümeti'ne karşı bildiri yayımlayan 5 büyük sivil toplum kuruluşundan TİSK'in o dönem genel başkanlığını yürüten Refik Baydur, komisyona bilgi verdi ve milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.

''Gelinen bu süreçte, 28 Şubat'ı değerlendirdiğinizde hata ettik diyebiliyor musunuz '' şeklindeki bir soruya Baydur, ''Hiçbir şekilde hata ettiğimize inanmıyorum'' karşılığını verdi.

Kendisinin şahsi olarak ''Yeşil Sermaye'' adı verilen sermaye gruplarıyla bir sorununun olmadığını ileri süren Baydur, ''Yeşil sermaye ile MÜSİAD'la ve ona yakın kuruluşlarla bir ihtilafım olmadı. Bena göre bir ayrım yoktu. Ben MÜSİAD-TÜSİAD ayrımı yapmadım. Ben TÜSİAD'ın üyesi de değilim '' diye konuştu.

AK Parti'nin tarikatların kontrolünde yürüdüğüne inanmadığını belirten Baydur, ancak Refahyol döneminde tarikatların etkili olduğunu ve kendilerinin de buna tepki gösterdiğini söyledi. Baydur, ''Biz Erbakan'a 'git istifa et' demedik. Kendi kendine, ayağına mermi sıkmış iktidar'' şeklinde konuştu.

Baydur, dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan'ın tarikat liderlerini Başbakanlığa iftar yemeğine davet etmesinin kendilerini endişelendirdiğini, ''Beşli Sivil İnisiyatif'' olarak bu gelişmelere tepki gösterdiklerini, bunun dışında söz konusu platformun, Hükümetin istifasında dahlinin olmadığını iddia etti.

28 Şubat sürecinde askerden baskı görüp görmediği veya talimat alıp almadığına ilişkin soruya ise Baydur, ''Hiçbir komutan bana emir vermeye cesaret edemez'' diye cevap verdi.

''Dindar'' ve ''Dinci'' ayrımının önemli olduğunu belirten Baydur, ''Dinci, dini çıkar için kullanır'' şeklinde konuştu.

Baydur, 28 Şubat döneminde irticanın ''birinci tehlike'' olarak görüldüğünün hatırlatılması üzerine, ''Komünizm, irticadan daha önde gelen bir tehlikedir'' dedi.

AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler