YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski PKK'lı bakan oluyor
Eski PKK'lı bakan oluyor
05 Nisan 2012 07:54
Uzun yıllar PKK'da faaliyette bulunan Aziz Veysi, Neçirvan Barzani'nin kabinesinde İçişleri Bakanlığı'na getirileceği iddia edildi.

KUZEY Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin yeni Başbakan’ı olan Neçirvan Barzani’nin, oluşturacağı kabinede bir dönem PKK’da faaliyette bulunan ve örgütten ayrıldıktan sonra kendisine ’general’ rütbesi verilip Peşmerge kuvvetlerinin başına getirilen Aziz Veysi’yi İçişleri Bakanlığı’na getireceği belirtildi. Aslen Duhoklu olan Aziz Veysi’nin adı, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın düzenlediği operasyonla yakalanıp Türkiye’ye getirilen PKK’lı Şemdin Sakık’ın ifadelerinde de yer almıştı. Yine Kürt yönetiminin ABD temsilcisi olan Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani’nin de yeni hükümette bakan sıfatı ile Neçirvan Barzani’nin danışmanı olacağı belirtildi.

Aziz Veysi kimdir?

K.Irak’ın Duhok kenti Zavita bölgesinde Neçirvan Barzani tarafından 20 yıl önce kurulan ’Kürdistan Peşmerge Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın başında bulunan ve ’General’ rütbesi verilen Aziz Veysi, uzun yıllar PKK’da yer almış ve örgüt tarafından hainlikle suçlanıp idam ile yargılanmıştı. PKK’nın, Haftanin Kampı ve Zagroslar bölgesinde komutan olarak görev yapan Aziz Veysi, cezası hafifletilince PKK’dan kaçarak Mesud Barzani’nin lideri olduğu IKDP’ye sığınmış. Aslen Dohuklu olan IKDP lideri Mesud Barzani’nin uzaktan akrabası olduğu belirtilen Aziz Veysi, 1992’nin sonunda PKK-KDP arasında çıkan çatışmada yaralanmıştı. Şemdin Sakık ifadelerinde, “Teslim olduğumda IKDP’lilere Şemdin Sakık olduğumu kabul ettiremedim. Aziz Veysi beni görünce bana sarılıp beni sorgudan aldı ve yardımcı oldu” demişti. VATAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler