YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski ÖSYM Başkanı Demir'e FETÖ' şoku!
Eski ÖSYM Başkanı Demir'e FETÖ' şoku!
23 Ağustos 2016 19:10
Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, hakkında FETÖ/PDY suçlamasıyla dava açıldı. Demir ifadesinde "FETÖ'den şikayetçiyim" demişti.

Kayseri’de Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı FETÖ/PDY iddianamesinde eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini düşürmeye teşebbüs, silahlı terör örğütüne üye olmak, yardım, yataklık, resmi belgede sahtecilik, güveni kötüye kullanmak, ÖSYM Kanunu'na muhalefet, terörizmin finansını sağlamakla suçlandı. 

İTÜ Tasarım Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimi tamamlayan Demir, doktorası için İngiltere’deki Loughborough teknoloji üniversitesini seçmişti.

GÖREVE BÖYLE GELDİ

2010 yılındaki KPSS sınavı, 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapıldı. Yaklaşık bir ay sonra açıklanan sonuçlar, büyük şüphe doğurdu. KPSS’nin eğitim bilimleri bölümündeki tüm soruları 350 aday doğru yanıtlamıştı. ÖSYM, ilk anda kopya savlarını yalanladı. 

Ancak, sınava birlikte giren bazı evli çiftlerin de tam puan aldığının ortaya çıkması kuşkuları artırdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. 

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde çobanlık yapan öğretmen Baki Saçı sınav öncesinde arkadaşı Berat Koşucu tarafından kendisine “Sana bir hediyem var” diye mail atıldığını söyleyerek, soruların çalınması ile cemaatin ilişkisi olabileceğini açıkladı. 

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan istifa etmek zorunda kaldı. Yerine ise Ali Demir getirildi. Yeniden yapılan sınavda ise 350 tam puancıdan 80’i sınava girmedi. Sınava giren diğer birinciler ise yeni sınavda adeta döküldü.

SORU KİTAPÇIKLARINI İMHA ETMİŞTİ

2010 KPSS’deki usulsüzlük iddialarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın şüphelilerinden biri de eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'di. 

Gözaltına alınan Demir’in yurtdışına çıkışı yasaklandı, haftada 2 gün karakola imza vermesi kararlaştırıldı.

Demir 2010 KPSS soru kitapçıkları dahil, diğer sınavlarla ilgili evrakları imha etmekle suçlanıyordu.

 Demir "Soruşturmayı sürdüren savcının bu kitapçıları adli emanete alması gerekirdi” savunması yapmıştı. 

Demir ifadesinde şunları söylemişti: "Bu soruları sınavdan önce çalıp haksız menfaat elde eden, örgütüyle paylaşan kim ise onlardan bende şikâyetçiyim. Eğer bunu yapan Cemaat ise yine şikâyetçiyim.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler