YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski MGK sekreteri konuştu
Eski MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Ergenekon sürecinde yaşadıklarının kendisine bir masal gibi geldiğini söyledi.
Eski MGK sekreteri konuştu
09 Nisan 2010 / 22:50 Güncelleme: 09 Nisan 2010 / 22:58

Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, ''Ermeni soykırımı diye bir soykırım yoktur, ancak bize zorla kabul ettirilmek isteniliyor'' dedi.

Emekli Orgeneral Kılınç, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, 1915 olaylarının, batı dünyasının Türkiye'nin başına açmak istediği sıkıntıların çok önemlilerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Tuncer Kılınç, ''Asılsız Ermeni soykırımı meselesi, çok geç kaldığımız bir konu. Vaktiyle üzerinde duramadığımız, dolayısıyla birçok kötü niyetlilerin yol aldıkları bir konu. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Oysa Ermeni soykırımı diye bir soykırım yoktur, ancak bize zorla kabul ettirilmek isteniyor'' diye konuştu.

Tarihi gerçeklerin ortada olduğunu ifade eden Emekli Orgeneral Kılınç, şunları kaydetti:

''Bize zorla dikte ettirmeye çalıştıkları bir konuda ne kadar başarılı olacağız? Halkımızı uyandıralım bu konularda. Çünkü halkımız gerçekten 1. Dünya Savaşı'nın neler getirip götürdüğünün çok fazla bilincinde değil. Bu nedenle batı dünyası on yıllarca hep bunları işlediler. Bir dönemin asıl suçlu devletleri, İngiliz, Fransız ve Ruslar. Bu 3 devletin başının altından çıkan olaylar bunlar. Şimdi ABD güdümünde bize zorla kabul ettirilmek isteniyor. Biz de zorla dilimizin döndüğü kadar halkımızı bilinçlendirmeye ve dünya kamuoyuna bir şeyler söylemeye çalışıyoruz. Ancak biz ne söylersek söyleyelim, batı dünyası bu konuda parlamentolarında almış oldukları kararlarla resmen bu işi tescil ettirmeye çalışıyorlar. Önemli olan bizim kendi içimizde birlik ve bütünlük içinde olmamız, aynı konuları aynı tonda seslendirebilmemiz. Ama maalesef günümüzde kendi şahsi çıkarları için ulusal çıkarları göz ardı eden birçok mikrop var, o mikroplar sanki onların ekmeğine yağ sürer gibi, olmamış bir olayı sanki olmuş gibi göstermektedir. Tabii Türk kimliği taşıyan bir insanın bunları dile getirmiş olması bizleri perişan ediyor.''


-ERGENEKON DAVASI-


Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Kılınç, bir gazetecinin, Ergenekon davası ile ilgili sorusu üzerine de ''Bana siyasi ve askeri soru sormayın'' dedikten sonra ''Devam eden bir dava ile baş başayız. Hukuki yönden bu konuda bir şeyler söylemek, mahkemenin seyrine etki edebilir diye değerlendirilebilir'' ifadelerini kullandı.

Tuncer Kılınç, şöyle devam etti:

''Ergenekon, bana bir masal gibi gelen olay. MGK'da yapmış olduğum son 2 yıllık görevim içerisinde, Türkiye'de istihbarat üreten, yani istihbarat denildiğinde, değerlendirilmiş bilgiler üzerinde, istihbaratı üreten hangi kurumlar var Türkiye'de. MİT var, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığının istihbaratı var, Sahil Güvenlik, Jandarma, tüm bu kurumların oluşturduğu istihbarat raporları, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde koordine ettik. Alınan bütün bilgiler gözden geçirilir, Milli Güvenlik Kurulu dediğimiz yüksek kurula sunulabilecekler içinden ayıklanır, kurulun gündemine getirilir ve ilgili bakanlıklar tedbir alabilsinler diye ülkede zararlı faaliyetlerde olacak unsurlarla ilgili bilgiler de oluşur. MGK Genel Sekreterliği görevim sırasında, 'Ergenekon' diye bir örgüt duymadım. Böyle bir örgütün ismine rastlamadık. Böyle bir isme rastlamadık ise bu nasıl oluyor da böyle bir örgütün varlığından bahsedilebiliyor? Bu yönüyle baktığımızda ben muhatap olduğum 2 yıllık görev süresince böyle bir isme rastlamamışsam, başkaları da rastlamamıştır. Deniliyor ki '1999 yılında reorgenize olmuş güya'. Reorganize olmak ne demektir? Yeniden aktif hale gelmek demektir, o dönemde aktif haldeyse ben neden haberdar olmadım?''

Kılınç, yarın Mersin'de yapılacak olan ''Sözde Ermeni soykırımı, karar tasarıları ve gerçekler'' konulu panele de konuşmacı olarak katılacak. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler