YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski İsrail vatandaşı Mavi Marmara'yı anlattı
Eski İsrail vatandaşı Mavi Marmara'yı anlattı
06 Kasım 2012 19:04
Mavi Marmara'ya saldırı davasında mağdur sıfatıyla ifade veren eski İsrail vatandaşı Dror Feiler, ''Saldırıda hayatını kaybedenlerin önünde saygıyla eğiliyorum. İnsani bir amaç için yola çıkılmıştı'' dedi.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, mağdur sıfatıyla ifade veren eski İsrail vatandaşı Feiler, 22 yaşına kadar İsrail vatandaşı olarak yaşadığını, daha sonra İsveç vatandaşlığına geçtiğini söyledi.

İsrail ordusunda da askerlik yaptığını ifade eden Feiler, saldırı sırasında Gazze'ye giden ''Sofya'' isimli gemide bulunduğu anımsatarak, ''Kullandıkları gerçek mermiydi, o farkı anlayabiliyorum. Mavi Marmara'da olan biteni görüp duyuyorduk. Ama bu şekilde sonuçlanacağını tahmin edemedik. Aşdod Limanı'na geldiğimizde, beni gruptan İsrail vatandaşı olduğum için ayırdılar. Ama ben, sorulan sorulara cevap vermeyi reddettim'' diye konuştu.

Mağdur avukatının, ''Gemiye inmeden mi ateş açtılar  Yoksa kamuoyunda yansıtıldığı gibi gemiye indikten sonra mı ateş açtılar '' sorusuna Feiler, ''Gördüğüm kadarıyla İsrail askerleri gemiye inmeden helikopterden ateş açtılar. İsrail'in yaydığı 'gemide silah var' (iddiaları) oysa ki bunların hepsi yalan'' cevabını verdi.

Feiler, hazırlıklar sırasında Mavi Marmara gemisine konferans vermek için gittiğini belirterek, ''Oraya gittiğimizde geminin güvenlik elemanlarınca arama yapıldı. O gemiye yasa dışı bir şeyin götürülmesi mümkün değil'' diye konuştu.

''Saldırıda hayatını kaybedenlerin önünde saygıyla eğiliyorum. İnsani bir amaç için yola çıkılmıştı'' diyen Feiler, davaya katılmak istediğini ve sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Saldırı sırasında Mavi Marmara gemisinde bulunan mağdurlardan Fraj Al Afgany de deniz ortasında diğer gemilerle buluştuklarını anlatarak, ''Kaptan hoparlörle bazı İsrail gemilerini teşhis ettiğini söylüyordu. Geminin ön sol tarafında birinci katındaydık. Üç savaş gemisi, 14 şişme bot, zodyak gördüm. Biraz sonra helikopter geldi. Işığını gemiye çevirmişti. Sonra 100 metre uzaklaştım. Ses bombaları ışık bombaları duydum. Ürdün'de askerlik yaptığım için bilgim var. Yoğun bir ateş vardı. Susturuculuydu'' dedi.

Afgany, geminin ön tarafındayken birinin yukarı baktığını, tam bu sırada açılan ateş sonucu yere yığıldığını anlatarak, şunları ifade etti:

''Kardeşimiz Halit, İngilizce bağırıp çağırıyordu. Bizim yardıma ihtiyacımız var, yaralılar ve ölüler var diye. Aramızda öldürülmüş insanlar vardı. Bütün dillerde anons yapılıyordu, Arapça, İngilizce, İbranice. Sol tarafta üzerimizde demir bir şemsiye vardı. Gemiye girmemizi istediler. Son ana kadar yerimizde kaldık. Askerlerden biri aniden geldi beni arkadan itti yüzüm yere çarptı.

Lastik bir bağla kollarımı arkadan bağladılar. İsrail askerleri üstüme basıp geçtiler. O vaziyette 2 saat kaldım. Gemi ıslaktı. Sonra beni aldılar. Belimden 2 operasyon geçirdim. O pozisyonda durmam o kadar zordu ki acılar içindeydim. İngiliz bir kızdan ricada bulundum, İsrail askerine bağları mı çözmemi söyledi. Ama askerler reddetti. Çok acı çektim.''


-''Tuvalete gitmesine bile izin vermediler''


Mustafa adında bir gencin tuvalete gitmek için izin istediğini belirten Afgany, ''İzin vermediler, en az 10 kez izin istedi. Birisi şişe getirdi. Arkadaşlardan biri onun üstüne örttü, işemesi için. Bunu mu istiyordunuz deyince asker gelip onu aldı, göğsüne vurdu. Arka tarafa götürdüler. Hepsinden şikayetçiyim'' diye konuştu.

Mağdurlardan Latifi Ahmed Salah da saldırı sırasında Mavi Marmara gemisinde olduğunu ifade ederek, ''Sabah saatlerinde 4 helikopter, birkaç savaş gemisi ve bir sürü de bot vardı. İlk başta gemiye çıkamadılar. Helikopterden gemiye asker indirdiler'' dedi.

Saldırıda gerçek mermilerin kullanıldığını söyleyen Salah, gemide yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Mermi seslerini duydum. Ölümler oldu, yaralananlar da vardı. Ancak yaralıları tedavi etmemize de engel oldular. Sonra geminin bir bölümüne topladılar. Ellerimizi ve gözlerimizi bağladılar. Bir süre sonra geminin güvertesine çıkardılar. Güvertede geminin yanına bir helikopter geldi ve deniz suyu ile bizi ıslattılar. Sonra limana geldik ve sorguya çekildik. Sorgudaki, bana 'senin çok suçun var' dedi. Çünkü Gazze'ye daha önce de gitmiştim, bunu bile suç olarak gösterdiler. İsrail'in yaptığı bir korsanlıktır. Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum.''

Duruşma, mağdur ve müştekilerin ifadesinin alınmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler