YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ortadan kayboldu
Eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası ortadan kayboldu.
Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun ortadan kayboldu
23 Mayıs 2015 / 01:15 Güncelleme: 23 Mayıs 2015 / 08:43

17-25 Aralık darbe girişimi sırasında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hamza Tosun hakkında Fethullah Gülen’in yardımcısından 25 Aralık operasyonun başlatılması talimatını aldığı iddiasıyla yakalama kararı çıkarılmıştı. Hamza Tosun kayıplara karıştı.

17-25 Aralık darbe girişiminin gerçekleştiği dönemde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hamza Tosun'un HTS kayıtları incelendiğinde 17 Aralık günü saat 15.28'de Fethullah Gülen'in yardımcısı Sinan Dursun ile 193 saniyelik bir görüşme yaptığı ortaya çıkmıştı.

Bu görüşme kısa bir süre ardından 25 Aralık dosyasında dinlemelerin sonlandırılıp dosyanın operasyon için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini belirleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar, Sinan Dursun'un da Gülen'in yardımcısı olduğunu açık kaynaklardan tespit edince geçtiğimiz Salı günü Hamza Tosun hakkında yakalama kararı çıkardı.

ABD'DEN TALİMAT

İstanbul Adliyesi'ne getirilen ve tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Hamza Tosun, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı. Karara itiraz eden Başsavcı Vekili Uçar, görüşmenin arkadaşlık ilişkisine bağlanamayacağını, görüşmeden sonra dosyaların adliyeye gönderilip operasyon için harekete geçilmesinin tesadüfi olamayacağını kaydetti ve 25 Aralık operasyonu için söz konusu görüşme ile Amerika'dan talimat verildiğini belirtti.

Tanıklara baskı yapabilir, kaçabilir

İtirazı değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği savcılığın talebini yerinde gördü ve Tosun hakkında yakalama kararı verildi. Hakim Bekir Altun, 17 Aralık günü gerçekleştirilen görüşmenin arkadaşlık ilişkisi çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine işaret etti. Görüşme ardından 25 Aralık dosyasında dinlemelerin sonlandırılıp fezleke ile soruşturma dosyasının Başsavcılığa gönderilmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu kaydedildi.
Bu durumun FETÖ örgütü ile Hamza Tosun arasındaki örgütsel bir bağı ortaya koyduğu kaydedilen kararda; soruşturmanın henüz tamamlanmadığı, delillerin yok edilmesi ve tanıklar üzerinde baskı kurma ve kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle adli kontrol tedbirinin bu aşamada yetersiz kalacağı, şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmesinin uygun olacağı değerlendirildi.

Avukatı da sus-pus

Yakalama kararı çıkarılması ardından Hamza Tosun kayıplara karıştı. Telefonlarını kapatan Tosun'dan haber alınamıyor. Hamza Tosun'un durumu ile ilgili sosyal medyadan sürekli bilgiler paylaşan avukatı da ikinci yakalama kararı ardından sessizliğe büründü. Hamza Tosun yakalandığı yerde tutuklanarak cezaevine konacak. Bilindiği gibi benzer şekilde İstanbul Organize eski Şube Müdürü Nazmi Ardıç da hakkındaki gözaltı kararı üzerine birkaç gün ortadan kaybolmuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler