YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski Cumhurbaşkanı Sezer hakkında ne düşünüyor?
Eski Cumhurbaşkanı Sezer hakkında ne düşünüyor?
Eski Cumhurbaşkanı Sezer hakkında ne düşünüyor?
21 Mart 2009 / 11:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hürriyet yazarı Enis Berberoğlu, bugünkü yazısını Em.Genelkurmay Başkanı Org.Hilmi Özkök'le yaptığı söyleşiye ayırdı.


Özkök, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer için ne düşünüyor, ilişkilerini nasıl tarif etti? TSK'daki darbe geleneği bitti mi? Ayışığı ve Sarıkız adlı darbe planlarından haberdar mıydı?


İşte Berberoğlu'nun biri hariç aldığı çarpıcı yanıtlar...


Ankara emekli orgeneral, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Milliyet'ten Fikret Bila'ya "Savcılık davet ederse gider konuşurum" deyince herkes heyecanlandı.


Özkök, savcıya ne anlatacak? Görev süresi boyunca birlikte çalıştığı eski CumhurbaşkanıAhmet Necdet Sezer'le ilişkisini nasıl tarif ediyor? Askeri darbeler hakkında ne düşünüyor?


İşte bu soruları Orgeneral Özkök'e yönelttim ve biri hariç yanıt aldım. Özkök'ün bir dericası oldu, "Lütfen ikinci ve üçüncü sorunuza verdiğim yanıtları, ilk sorunuz çerçevesindeyorumlamayın, karıştırmayın" dedi.


Bence haklı ve gerekçesini okuyunca anlayacaksınız.


- Savcılık iddianamesinde yer aldığı bildirilen, Ayışığı ve/veya Sarıkız gibi isimlerle anılan yasadışı örgütlenme veya niyetlerden haberdar oldunuz mu, yanıtınız evet ise ne zaman?


- Yorum yok.


- Sizi yeterince sert bulmayan bazı komutanlar, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i çok överler. Görev sürenizde Sezer ile ilişkilerinizi nasıl tarif edersiniz?


- Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ile ilişkilerimizi saygın, karşılıklı anlayışiçerisinde, olması gereken kalitede, devlet idaresine katkıda bulunacak yapıda olaraksıfatlandırıyorum. Kendisinin Cumhurbaşkanlığı makamındaki varlığı, zorlu döneminsıkıntılarını atlatmakta bana en büyük destek ve güvence olmuştur. İstikrarlı fikir vedavranış tarzının bahşettiği tahmin edilebilirliği, laik ve demokratik Cumhuriyet'in beka vegelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Kendileriyle devlet yönetimine ilişkin paylaştığımızbirçok hassasiyetlerimiz mevcuttu. Farklı olarak düşündüğümüz konular da olmuştur. Benfarklı olarak algılanabilecek görüşlerimi dahi, en azından dinleneceği bilinciyle kendilerine arz ederdim. Görüşlerimizi birbirimize dayatarak kabul ettirmek gibi bir davranışsergilemedik. Esasen bu devlet yapısındaki konumlarımızın dikte ettirdiği bir davranışbiçimidir. Tabii bunlar benim kişisel değerlendirmelerimdir. Katılıp katılmamak kendilerinintakdiridir.


- Kamuoyunda bilinen ve teslim edilen demokrat kimliğinize dayanarak soruyorum, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin darbe geleneği sizce sona erdi mi, ermeli mi?


- Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ulaştığı entelektüel seviye, haberleşmeteknolojisindeki evrim, demokraside ulaşılmış olan aşama, politik, ekonomik ve diğer milli güç unsurlarındaki gelişmeler, TC'nin gittikçe artan uluslararası kurum ve kuruluşlara katılımı, sivil toplum kuruluşları ve diğer sivil güç unsurlarındaki artış ve gelişim, önceki olaylardan alınan dersleri oluşturma tekniklerindeki gelişmeler, darbeler devrini kapatmıştır. Yakın gelecekte Türkiye, her işin, onu yapması gerekenlerce yapılacağı bir ülke olacaktır. Bence halk rüştünü ispatlamıştır. Halk; hak ve hukukunu sadece vekillereliyle arama alışkanlığından yavaş yavaş sıyrılarak doğrudan ve itidalli bir şekilde aramaseçeneklerini de kullanmaya başlamıştır. Onu anlaması gerekenler de yavaş yavaşezberlerini bozarak onu anlamaya, iktidarın kaynağının sadece oy olmadığına akılerdirmeye başlamışlardır. "Yeni tür politikacı" örnekleri boy göstermeye başlamıştır. Bu ümit verici bir durumdur.


Evet, Orgeneral Özkök, darbe planlarını duydum da demiyor, duymadım da... Ahmet Necdet Sezer ile her konuda anlaşamadığını ve fakat saygılı bir ilişki kurduğunu hatırlatıyor. Demokraside yeni trendin darbeler değil sivil toplum olduğunun da farkında. Dolayısıyla boşuna "demokrat paşa" olarak anılmıyor, hak ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler