YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski büyükelçiler olayı vahim buldu
İsrail'in 'alçak koltuk' ayıbını eski büyükelçiler değerlendirdi. Olayı 'vahim' bulan büyükelçiler, Çelikol'un da davranışını tepkisiz buldu.
Eski büyükelçiler olayı vahim buldu
13 Ocak 2010 / 08:42 Güncelleme: 13 Ocak 2010 / 08:42

Emekli diplomatlar, Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan muamelenin bir komplo ve planlanmış senaryo olduğu konusunda mutabık.

Tel Aviv'in tavrını, 'vahim bir hata' diye değerlendiren emekli diplomatlar, iki ülke ilişkilerinde bir yıldır devam eden gerginliğin ise sona ermesi gerektiğini vurgulamayı da ihmal etmedi.

İşte o değerlendirmeler:

LOĞOĞLU HALT ETMENİN DANİSKASI

Türkiye'nin eski Washington büyükelçilerinden Faruk Loğoğlu, Çelikkol'un oturduğu sandalyeye dikkat çekilmesini, 'halt etmenin daniskası' diye niteleyerek şöyle konuştu:

'Askeri ve turizm alanındaki işbirliği dokusunda bir zedelenme yok. Siyasi havada ise yoğun bir kötü atmosfer var. Ziyarette, gazetecilerin orada bulunması yanlış. Bu bir meydan okuma. Çelikkol görüşmeyi terk edebilirdi. Bu da İsrail'in hatasının tam karşılığı olurdu. Ancak ben de böyle durumlarda, öfkeyi arttırmayacak tavırların daha doğru olduğuna inanırım. Görüşmelerde, konuk ülkenin bayrağının bulunması gerekmez, Tel Aviv'deki görüşmeler İngilizce yapılır. Tercümana gerek yoktur. İsrailli yetkilinin, İbranice konuşması, sandalye yüksekliğine ve Türk bayrağının yokluğuna işaret etmesi halt etmenin daniskasından başka bir şey değildir.'

BATU: BEN OLSAM ÇEKER GİDERDİM

ESKİ milletvekili ve emekli Büyükelçi İnal Batu, Çelikkol'un kararına saygı gösterdiğini belirtirken; 'Ben olsam çeker giderdim' diyerek, şöyle konuştu:
'Vahim bir gelişme. Büyükelçi danışmalar için derhal geri çağırmalı. Bu diplomatik teamül meselesi değil, bir aşağılama senaryosudur. Sandalyenin dikkat çekici yüksekliği, çay ikram edilmemesi ve elinin sıkılmaması, İsrail'in şahin kanadının, Türkiye'ye yönelik kinini kustuğunu gösteriyor. Arkadaşımı eleştirmek için söylemiyorum, onun tercihidir; ama ben olsam çeker giderdim. Büyükelçinin aşağılanması bütün Türk ulusunun ve Cumhurbaşkanı'nın aşağılanmasıdır. Türkiye'nin de hataları oldu. Anadolu Kartalı tatbikatının son gün iptali üslup açısından yanlıştı. Türkiye'nin İsrail ile de 'sıfır problem' politikası izlemesini istiyorum.'

KANDEMİR: SONUÇTA İSRAİL KAYBEDER

İsrail'in tutumunun, Türkiye'nin bugüne kadar, İsrail'e yönelik sert açıklamalarını haklı çıkartacak nitelikte olduğunu söyleyen eski Washington Büyükelçilerinden Nüzhet Kandemir, Tel Aviv'in bu senaryoda hesap hatası yaptığını kaydederek, şöyle konuştu: 'İsrail bu şovu hazırlarken değerlendirme hatası yapmış olabilir ve sonuçta bu tavırdan İsrail kaybetmiştir. Orada İbranice konuşulması da, ortaya koyan senaryonun bir parçasıdır. Büyükelçinin tercüman götürmesi söz konusu olamaz. Bu tutum, Türkiye'nin bugüne kadar İsrail'e dönük tepkilerinde haklı olduğunu da ortaya koyan niteliktedir. Kısa vadede, İsrail bu tutumunda ısrar edecek olursa o zaman Türkiye'nin daha ileri adımlar atması düşünülür. Ancak bu olay, hem İsrail hem de Türkiye'deki dış politika uygulayıcılarının kullandıkları her söze dikkat etmek zorunda olduğunu ortaya koymuştur. İlişkileri çıkmaz mecraya sürüklemekten iki taraf da kaçınmalı.'

CHP'Lİ ONUR ÖYMEN

Skandal kelimesi hafif kalır
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: 'Hamas'ın sözcülüğüne soyunmanız, onların BM'de sözcülüğünü yapacağız demeniz, yalnız İsrail'de değil, mutedil Arap ülkelerinde de tepki uyandırdı. Hükümetin yaptığı bu yanlışlık, Başbakan'ın yanlış tavrı, İsrail'e hiçbir zaman oradaki devletimizin temsilcisine saygıyla bağdaşmayan bir tavır sergileme hakkını vermez. Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir temsilcisi, dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir devletin yetkilisinin karşısında, ikinci sınıf bir insan muamelesine tabi tutulamaz, daha aşağıda muameleye tabi tutulamaz.' Öymen, 'Bu diplomatik skandal mıdır?'' sorusunu 'Skandal hafif bir kelimedir'' yanıtını verdi.

DENİZ BÖLÜKBAŞI

Türkiye Çelikkol'u Çağırsın
MHP'nİn diplomat kökenli milletvekili Deniz Bölükbaşı, Çelikkol'un Türkiye'ye çağrılması, İsrail ile askeri ilişkilerin askıya alınması ve pazar günü gelecek İsrailli bakanın ziyaretinin iptal edilmesi gerektiğini söyledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, İsrail'in tavrının kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: 'İsrail'in tavrı, kabul edilebilir bir tavır değil. O tavır için nereden cesaret aldılar. Derhal özür dilemelidirler.' (Akşam)

Diplomasiden uzak Büyükelçilerde var.
 // ibrahim çelikoğlu
Oynanan oyun büyük oyundur.T.C.Bu oyunun fügranlığını üslenemez.Mağdur olma ihtimali vardır amma,şu an mağduriyet yoktur.Bu işler mağdur duruma düşmüş devletlerle hal edildiği taktirde Dünya duralacak,huzura kavuşacaktır..Yapılan bu gibi durumlar ayıplardandır.Karşı duruş devletedir.Eğer tuzak hazırlanıyorsa;İhtimaldir.Bu tuzağa düşmemek akıllıca bir davranış tarzıdır.Yönünü batıya dönmüş Türkiye bu kesime uyum sağlamalı,
...
13 Ocak 2010 09:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler