YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski bakan Hikmet Sami Türk'e suikast girişimi
Bilkent Üniversitesi'ndeki sadırgan etkisiz hale getirildi
Eski bakan Hikmet Sami Türk'e suikast girişimi
29 Nisan 2009 / 12:20 Güncelleme: 29 Nisan 2009 / 00:00

Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde saldırı girişiminde bulunan bir kişi etkisiz hale getirildi.


Alınan bilgiye göre, üniversitenin merkez kampüsündeki Hukuk Fakültesi'ndeki olay saat 10.45 sıralarında meydana geldi. ''Anayasa Hukuku'' dersi için B-113 sınıfına giren Hikmet Sami Türk'ün ardından gelen ve kendisini öğrenci gibi gösteren bir kız üzerindeki ''bombalı düzeneği'' patlatmak istedi.


Küçük çapta bir patlamanın yaşandığı olayda, Türk'ün korumaları, saldırgana derhal müdahale ederek etkisiz hale getirdi. Fakülte binasındakiler dışarı çıkarıldı ve üniversitenin güvenlik görevlileri ve jandarma ekipleri bölgeye geldi.


Yetkililer, Hikmet Sami Türk ile sınıftakilerin saldırı girişiminden sağ salim atlattığını bildirdiler.


Bu arada, ''canlı bomba'' olduğu öne sürülen saldırganın üzerinde bulunan iki ayrı fünye sisteminin etkisiz hale getirildiği öğrenildi.


TÜRK: DÜZENEK PATLADI AMA BANA BİR ŞEY OLMADI


Bombalı saldırı girişiminden kurtulan, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk, olayı değerlendirirken, ''Derse girerken, ya üzerime atlamak şeklinde ya da arkamdan bombayı atmak şeklinde bir suikast girişimi'' dedi.


Türk, AA muhabirinin olaya ilişkin sorularını yanıtlarken, tam derse girerken arkasından yaklaşan bir kişinin bombanın fünyesini çektiğini ve bir patlama olduğunu söyledi. Olaya önce korumalarının müdahale ettiğini, sonra da olay yerine jandarma ve polis ekiplerinin geldiğini kaydeden Türk, ''Sanıyorum kendisi hafif yaralı. Ambulans da burada bekliyor'' diye konuştu.


Hikmet Sami Türk, saldırganı görüp görmediği konusunda şunları kaydetti:


''Ben görmedim, arkamdaymış. Ben döndüğüm zaman yüzükoyun yerde yatıyordu. Bir metre arkamdaydı. Ben salona girdim, arkadan bomba patladı. Anladığım kadarıyla derse girerken, ya üzerime atlamak şeklinde ya da arkamdan bombayı atmak şeklinde bir suikast.


Vaktiyle buna benzer bir şeyi ben bakanlığım döneminde, Kartal Cezaevi'ni basın mensuplarına gezdireceğim sırasında yaşamıştım. Orada da gazeteci kılığında bir bayan üzerinde yine bomba düzenekleri ve canlı bomba olarak üzerime atlayacaktı. Ama o zaman polis son anda fark etti ve etkisiz hale getirdi. Yani patlatamamıştı. Şimdi ise bir düzenek patladı ama bana herhangi bir şey olmadı. Ben salona girdikten sonra, tam kapı girişinde patlamış oldu. Teknik bakımdan tam bilemiyorum. Polisler inceliyor.''


''ÖĞRENCİLERİME BENZEMİYOR''


Türk, saldırganın öğrenci olup olmadığı konusunda, ''Ne olduğunu bilmiyorum. Bir bayan. Benim öğrencilerime benzemiyor. Arkamı döndüğümde yüzükoyun yatıyordu. Yüzünü görmedim ama şişmanca bir bayan. Öğrencilerim arasında öyle birini hatırlamıyorum'' dedi.


Saldırganın yaralı olduğunun söylendiğini bildiren Türk, patlama sırasında çevrede hasar meydana gelmediğini, yaralanan da bulunmadığını kaydetti. Türk, olaydan kısa süre sonra fakülte binasının güvenlik gerekçesiyle fakültenin boşaltıldığını ifade etti.


Türk, saldırının neden yapılmış olabileceği konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:


''Biliyorsunuz, bana karşı Hayata Dönüş operasyonundan sonra sürekli bir tehdit var. Daha önce de benzeri girişimler oldu ama sonuçsuz kaldı. Bu, en yakına gelip bir düzenek patlattı. Şimdiye kadarkiler o mesafeye yaklaşmadı, yakalanmışlardı. Ama şu anda bende herhangi bir şey yok. Ben iyiyim.''


''TERÖR EYLEMLERİNDEN HİÇBİR SONUÇ ALINAMAZ''


Gençlerin bu çeşit eylemlere yönelmesine üzüldüğünü dile getiren Türk, ''Terör eylemlerinden hiçbir sonuç alınamaz. Türkiye Cumhuriyetinin dayandığı temel ilkelere bağlı insanlar yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizim öğrencilerimizden olduğunu sanmıyorum. Tabii beni hedef alan terör örgütü var. Sanıyorum onun yandaşı veya onun elemanı olan biri. Öyle olduğunu tahmin ediyorum'' dedi.


Türk, ''kendisinin konumunda olan insanların bu çeşit olayları her zaman hesaba katmak zorunda olduğunu'' belirterek, ''Bu ilk değil, belki son da olmayacak ama bunlar bizi etkilemez'' diye konuştu.


Olaydan sonra öğretim üyesi arkadaşları ve öğrencileriyle bir arada olduğunu belirten Türk, fakültenin güvenlik nedeniyle boşaltıldığını anımsatarak, bugün artık ders işleneceğini zannetmediğini kaydetti.


Öte yandan Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e yönelik bombalı saldırı girişimi olayıyla bağlantısı olduğu belirlenen bir kişi daha yakalandı.


Alınan bilgiye göre, Bilkent Üniversitesi'ndeki olayın ardından, saldırgan D.A. ile bağlantısı olduğu belirlenen bir kişi, Ankara'daki özel bir firmaya ait terminalde gözaltına alındı.


Saldırganla birlikte olduğu kaydedilen S.O.Y. adındaki bu kişi, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler