YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eşine ulaşmaya çalıştı ama
Türkiye Tunceli’de şehit düşen komiser Cem Kerman ve öğretmen eşi Nilay’a ağlıyor... Yaralı polisin olayla ilgili anlattıkları ise yürekleri daha da yaktı. Kerman, sürünerek vurulan eşine gitmeye çalıştı ama bir kurşun daha yedi
Eşine ulaşmaya çalıştı ama
06 Eylül 2011 / 08:07 Güncelleme: 06 Eylül 2011 / 08:14

Saldırıdan yaralı kurtulan bir polisin anlattıkları ise acıyı katladı: “Komiserim yaralandı. Eşinin vurulduğunu görünce sürünerek yanına gitmek istedi. Bir kez daha taradılar, şehit oldu.”

PKK’lı teröristlerin Tunceli kent merkezindeki halısaha saldırısının detayları ortaya çıkmaya başladı. Komiser Cem Kerman ile öğretmen eşi Nilay Turan Kerman’ın şehit olduğu ve 8 polisin de yaralandığı saldırıyla ilgili ilk tespit ve inceleme sonuçlarına göre saldırı şöyle gelişti: Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 12 polis sahada top oynarken, onlara koruma sağlayan 3 polis de sahanın kenarında maçı izlemeye başladı. Bu arada bir terörist silahsız olarak normal kıyafetle, halı saha kenarına kadar geldi. Koruma görevi yapan polis memurunun ’Kimsin?’ sorusuna terörist, “Ben de sizdenim” yanıtını verdi. Halı sahanın etrafında gizlenen ve üzerinde askeri kamuflaj bulunan 2 terörist, sahaya el bombası atması için gönderdikleri arkadaşlarının polise takıldığını görünce, uzun namlulu silahlarla sahadaki polislere yaylım ateşine başladı.

Teröristin üstüne atladı

Kargaşadan yararlanıp polisi atlatan sivil giyimli PKK’lı, koşarak saha içine girdi. Üzerinde gizlediği el bombalarını polislerin üzerine atmak için çıkarmaya çalışırken yaralı polislerden biri üzerine atladı. Açılan yaylım ateşiyle vücuduna isabet eden kurşunlara rağmen kahramanlık örneği veren bir polis, teröristi yere yatırıp elini sıkıca tutarak bombaları patlanmasını engelledi. Boğuşma sırasında yaralı polisin elinden kurtulan PKK’lı , yeniden üzerindeki el bombalarını patlatmak isterken, bir başka polis tarafından vurularak öldürüldü.

Eşinin vurulduğunu gördü

PKK’lı grup geldikleri otomobille ayrılırken, kaçmalarını kolaylaştırmak için, diğer PKK’lı teröristler kent merkezini saran yüksek tepelerde nöbet tutan Özel Harekat timlerine saldırdı.

Yaralı kurtulan bir polis komiser Cem Kerman ve eşinin nasıl şehit olduğunu şöyle anlattı: “Komiserim yaralandı. Eşinin vurulduğunu görünce sahada sürünerek yanına gitmek istedi. Ama saldırganlar onu bir kez daha taradı ve şehit oldu.”

İHA’lar havalandı

Saldırı ardından Munzur Vadisi’nde başlatılan operasyonlar devam ediyor. Sütlüce ve Güleç Köyü kırsalında insansız hava araçlarının verdiği koordinatlar doğrultusunda Tunceli 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan bölgeye özel birlikler sevk edildi. Şehir merkezinde polisin operasyonunda ise 11 kişi gözaltına alındı.

19 Eylül birinci yıldönümleriydi

Cem ve Dilay geçen yıl dünyaeine girdi. Zihinsel Engelliler sınıf öğretmeni olan Dilay Kerman 1 yıl önce KPSS’yi kazandı ve özellikle Tunceli’ye tayinini istedi. Sakarya’da görevli Cem Komiser de tayinini Tunceli’ye istedi ve çift yuvalarını bu şehirde kurdu. Cem ve Dilay Kerman çiftinden geriye ise, düğünde çekilen mutluluk fotoğrafları kaldı. Komiser Cem Kerman ve eşi Dilay Turan Kerman’ın lisanslı oryantiring sporcusu oldukları, Cem Komiserin ayrıca basketbol hakemliği yaptığı öğrenildi.

2 polisin durumu ciddi

Saldırı sırasında yaralanan 8 polisten hayati tehlikesi bulunan polis memuru Mehmet Yalçın, Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Ağır yaralanan polis memuru Sezgin Usta hava ambulansıyla Samsun’a sevk edildi. Diğer 6 polisin Tunceli’de tedavisi sürüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler