YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eşgal 10 bin örgüt militanına uymadı
Eşgal 10 bin örgüt militanına uymadı
Eşgal 10 bin örgüt militanına uymadı
30 Temmuz 2008 / 08:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Polis, görgü tanıklarının verdiği bilgiler ve kamera görüntülerinden yola çıkarak bombacının eşgalini belirledi. Eşgali 10 bin örgüt elemanıyla karşılaştırdı, ancak kimliğini belirleyemedi. Ancak emniyet istihbarat birimleri bombalı saldırı olayından yarım saat önce Kandil'den aranan ve İstanbul'da bulunan ve yabancı ülke telefon şirketlerine ait üç numaranın peşine düştü.


Güngören'de 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldıraya tanık olan vatandaşlar, bombacı olduğu tahmin edilen bir kişinin eşgalini verdi. İkinci bomba patlamadan önce olay yerinden hızla uzaklaşan 1.70 boyundaki, kısa saçlı, esmer tenli, hafif sakallı, yeşil tişörtlü şüphelinin görüntüsü MOBESE kamerası ve bir işyerine ait kameraya da yansıdı.


10 BİN ÖRGÜT MİLİTANINA UYMADI
Polis, bombacının eşgalini, bir süre önce “TEM Projesi” kapsamında bilgisayar ortamına aktarılmış militanların fotoğraflarıyla karşılaştırdı. Ancak 10 bin örgüt militanına ait fotoğraflardan hiç biri bombacıya uymadı. Yetkililer, emniyette fotoğrafı ve ismi bulunmayan bombacının bu saldırı için özel olarak eğitilmiş olabileceğini belirtiyor.


KANDİL'DEN ARANAN ÜÇ AYRI NUMARA DA YABANCI ÜLKE NUMARASI
Emniyet birimlerinin katliam öncesi ve sonrası PKK'nın üs olarak kullandığı Kandil dağından İstanbul'un veya İstanbul'dan Kandil'in aranıp aranmadığını araştırdı. Elde edilen ilk bulgulara göre Güngören'de meydana gelen bombalı saldırıdan yarım saat önce Kandil dağından üç cep telefon numarası arandığı tespit edildi. Ancak bu üç ayrı cep telefon numarasının da yabancı ülkelere ait cep telefonu şirketlerine ait oldukları ve Türkiye'de bulunan GSM şirketlerinden hizmet aldıkları belirlenerek bu numaraları kullanan kişilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.


BOMBA TNT’NİN ALT TÜREVİ
Öte yandan Ankara Kriminal Daire Başkanlığı’ndan İstanbul'a soruşturma için özel bir ekip geldi. Özel ekip olay yerinden toplanan tüm delilleri titizlikle incelemeye başladı. Yapılan ilk incelemelerde bombanın TNT’nin bir alt türevi olduğu belirlendi. Olay yerinde bulunan kırılmış SIM kart parçalarının da birleştirilerek bombada kullanılıp kullanılmadığı belirlenecek.


BİR EKİP DE MİT'TEN
Kanlı eylemi soruşturmak için Emniyet Genel Müdürlüğünden özel bir ekibin İstanbul'a geldiği öğrenildi.Saldırıyı stratejik açıdan da incelemBOMBANIN STRATEJİK TAHLİLİ DE YAPILIYOReye başlayan polis ekipleri, bombanın patlatıldığı sokağın isminin “Menderes Çıkmazı” olmasının dikkat çekici olduğunu belirtiyor. Yetkililer, Ergenekon soruşturmasını engellemek isteyen bazı çevrelerin, Başbakan Erdoğan’ın sonunun Menderes gibi olabileceği görüşünü savunduklarını hatırlatıyor.


“GEL GEL” BOMBASI
Bu arada soruşturmayı yürüten polis ekipleri, peşpeşe patlatılan bombaların örgüt militanları tarafından “gel gel” bombası olarak isimlendirildiğini belirtti. GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler