YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esenboğa, Özal mı olacak?
Esenboğa, Özal mı olacak?
22 Eylül 2009 21:06
Devlet Bakanı Bülent Arınç, Esenboğa'ya Turgut Özal adının verilmesine sıcak bakıyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Esenboğa Havalimanı'nın adının ''Turgut Özal Havalimanı'' olarak değiştirilmesi önerisi konusunda ''Turgut Özal'ın isminin Türkiye'de bir havalimanına verilmesini ben şahsen, kişisel olarak çok doğru buluyorum'' dedi.

Arınç, Kral Abdullah Bilim ve Teknik Üniversitesi'nin açılışı için Suudi Arabistan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının, ''Ankara Esenboğa Havalimanı'nın adının 'Turgut Özal Havalimanı' olarak değiştirilmesi önerisine'' ilişkin sorularını yanıtladı.

Merhum Özal'ın, Türkiye'ye çok önemli hizmetlerde bulunmuş değerli bir Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Arınç, şöyle dedi:

''Turgut Özal'ın isminin Türkiye'de bir havalimanına verilmesini ben şahsen kişisel olarak çok doğru buluyorum. Bu konuda ne hükümetimizin, ne de başka bir kurulun alınmış bir kararı yok. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin iftarındaki konuşmamda bu samimi düşüncemi ifade ettim. Çünkü ben o derneği önemsiyorum. Geçmişteki toplantılarına da katılmıştım. Onlara iki hedef göstermiştim; bunlardan birisi rahmetli Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan bir üniversite kurulması, nitekim bu sene kanunu çıktı ve Turgut Özal Üniversitesi kuruldu. Diğeri de madem Cumhurbaşkanlarımızın isimleri önemli yerlere verilebiliyor. Ankara Esenboğa Havalimanı'nın ismini de Turgut Özal Havalimanı olarak değiştirebilirsek bu da çok yakışır diye düşündüm. Ama bu benim kişisel düşüncemdir. Ve uygun olacağı kanaatindeyim. Çünkü Ankara Türkiye'nin başkentidir. Havalimanından yüzlerce, binlerce yolcu gidip geliyor. Uluslararası alanda Turgut Özal isminin bir havalimanında bulunması da fevkalade doğru.''

Bülent Arınç, tarihi geçmişine bakarak Esenboğa'nın ne olduğu, olmadığı konusunda bir fikir yürütmeye gerek bulunmadığını da ifade ederek, ''Nasıl illerimizin isimleri kura çekilerek uçaklara veriliyorsa, köprülere, kavşaklara, caddelere, üniversitelere Türk büyüklerinin isimleri verilebiliyorsa, nasıl İzmir'e merhum Adnan Menderes'in, nasıl İstanbul büyük Atatürk'ün ismini taşıyorsa, Ankara da Turgut Özal ismine layık olur diye düşündüm. Bir art niyetim yok, bu benim kişisel düşüncemdir. Düşünceme saygı duyup destekleyen pek çok insan da var. İnanıyorum ki karşı çıkan da olabilir ama bu benim samimi, içten düşüncelerim'' diye konuştu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Bu konuda bir girişimde bulunup bulunmayacağının'' sorulması üzerine de şunları kaydetti:

''Hiç şüphesiz dernek onu düşünüyor, teklif de edecek. Ama bu konuda Ulaştırma Bakanlığı mı yetkili, yoksa hükümetin bir karar alması mı gerekiyor bilemiyorum. Uygun bir zemin olduğunda ben hükümete bu konuyu açarım, onların düşüncelerini alırım ama bence çok büyük bir olay değil, sadece Ulaştırma Bakanlığı veya Ankara Valiliği bile bu konuda yetkili olabilir. Bir araştırma yapmadım. Araştırma yaparak bunun nasıl olabileceğini düşüneceğim. Zorlamak yok olursa olur, olmazsa olmaz.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler