YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'a reform çağrısı...
ABD Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan, Albay Kaddafi'nin ülkeyi terk etmesinde anlaştı.
Esad'a reform çağrısı...
27 Nisan 2011 / 07:30 Güncelleme: 27 Nisan 2011 / 07:30

İki lider, Suriye’nin şiddete baş vurmasınada son vermesini istedi. Esed ile görüşen Erdoğan, reform çağrısı yaptı.

Albay Muammer Kaddafi’nin iktidarı bırakmasını isteyen ancak ülkeyi terk etme çağrısı yapmayan Türkiye, bu görüşünden vazgeçti. ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün 50 dakika süren görüşmesinde 69 yaşındaki diktatörün ülkeyi terk etmesi noktasında görüş birliğine varıldı.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Obama’nın Ankara’nın Libya’da yürüttüğü çabaları takdir ettiği ifade edildi.

Şam’a özel temsilci gidiyor

Açıklamada, “İki lider, Libya’da sivillere karşı saldırıların son bulması ve orada Libya halkının iradesini yansıtan kalıcı bir çözümün olması için Kaddafi’nin iktidardan ayrılması ve Libya’yı temelli terk etmesi gerektiği yönünde görüş birliğine vardı” ifadesi kullanıldı.

Suriye’deki son gelişmeleri ele alan Obama ile Erdoğan’ın protestolara karşı şiddet kullanılmasına son verilmesini istediği ve “anlamlı reformların hayata geçirilmesi gerektiği noktasında aynı görüşü paylaştıkları” bildirildi. İkilinin görüşmesi ardından dün de Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ile bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeye ilişkin bilgi veren Erdoğan, Esed’e kaygılarını ilettiğini söyledi. Erdoğan, “Özel temsilcimiz yarın Suriye’ye gidiyor” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz haftalarda Esed ile görüşmüş ve Ankara’nın düşüncelerini aktarmıştı.

500 kişi gözaltında

Suriye’deki protestolarda bilanço ağırlaşıyor. İnsan hakları örgütü Sevasiya, önceki günden bu yana ülke genelinde yaklaşık 500 muhalifin gözaltına alındığını, 40 gündür devam eden gös te ri ler de ise 400 kişinin ise öldüğünü bildirdi. Bu arada, ABD, diplomatların ailelerine bu ülkeden ayrılmasını istedi. Amerikalılar’ın da ülke içinde yer değiştirmemelerini tavsiye etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler