YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad'a karşı Kürt ittifakı
Esad'a karşı Kürt ittifakı
13 Temmuz 2012 09:58
IKYB Başkanı Mesut Barzani, Erbil'de topladığı Suriyeli Kürtlerin uzlaşmasını sağladı. Bir haftadır Erbil'de bulunan gruplar birlik kararı aldı ve Esed'e karşı ortak hareket edeceklerini açıkladı.

"Beyaz duman" hatırası Suriyeli Kürt grupları birlikte hareket etmeye ikna eden Barzani, daha sonra tarafları biraraya getirerek onlarla 'birlik fotoğrafı' çektirdi.

Suriye'deki Kürt grupları uzlaştırmak için kardinallerin papa seçimlerinde uyguladığı ve kararlarını 'beyaz duman'la ilan ettikleri yönteme başvuran Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani amacına ulaştı. Erbil'deki zirveden Esed'e karşı ortak hareket kararı çıktı.

SKUM Başkanı İsmail Heme ile PYD lideri Salih Müslim'in de katıldığı bir hafta süren görüşmelerde Suriyeli Kürtler anlaştı. Kürt grupların bundan sonra uluslararası kamuoyu önünde tek ses olacağı ve Esed rejimine karşı ortak hareket edeceği açıklandı. Suriye Kürt Ulusal Meclisi Türkiye Temsilcisi Şivan Hüseyin, "Birlik kararı Suriye'deki Kürtler ve Suriye muhalefeti için tarihi bir adım" dedi.

7 MADDELİK ANLAŞMA METNİ

Görüşmelerde 5 karar alındı. 7 maddelik anlaşma metninde şu ifadeler yer aldı:

Taraflar siyasi konularda ortak hareket edecek

Kürtlerin yaşadığı bölgelerde ortak silahlı milis bulundurulacak,

Birbirlerine karşı hangi nedenle olursa olsun silahlı eylem ve suikast gerçekleştirilmeyecek,

Uluslararası Örgütlere katılınacaksa Kürtler adına ortak görüş ve ortak fayda belirlenecek,

Suriye'deki bütün baskılara rağmen temel hak ve beklentilerinden geri adım atılmayacak. Ortak strateji belirlenecek ve o doğrultuda hareket edilecek,

Bu anlaşmanın "Suriye Kürt Ulusal Konseyi" ve "Batı Kürdistan Kürt Meclisi" arasında imzalandığı belirtilmiş,

Anlaşmanın Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi gözetiminde gerçekleştiği belirtilmiş. Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler