YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esad sonunda 'evet' dedi
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Arap Birliği'nin ülkesinde 7 aydır süren son vermeye yönelik planını kabul etti
Esad sonunda 'evet' dedi
03 Kasım 2011 / 08:32 Güncelleme: 03 Kasım 2011 / 08:32

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Arap Birliği'nin ülkesinde 7 aydır süren karışıklığa son vermek için sunduğu çözüm planını kabul etti. Arap Birliği Dışişleri Bakanları dün, Suriye özel gündem maddesi ile Kahire'de toplanırken, Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, Suriye ve Arap Bakanlar Komitesi'nin ülkedeki duruma ilişkin nihai ortak belge üzerinde anlaştığını duyurdu. Haber ajansı SANA, tarafların belge üzerinde anlaşmaya vardığına dair açıklamanın Arap Birliği'nin Kahire'deki merkezinden yapıldığını bildirdi.
Arap Birliği Genel Merkezi'nde, Katar'ın dönem başkanlığında yapılan toplantıda Suriye'yi, ülkesinin heyetine başkanlık eden Büyükelçi Ahmet Yusuf temsil etti. Sözkonusu toplantıda Arap Birliği'nin Pazar günü Katar'da Suriye'ye ilettiği ve Suriye'nin de önceki gün kabul ettiğini açıkladığı çözüm planı ele alındı.
ÇEKİNCELERİ VARDI
Suriye, Arap Birliği'nin kuracağı komisyonun başkanının Katarlı olmasına ve Suriye muhalefeti ile hükümetin diyalog görüşmelerinin Kahire'de Arap Birliği çatısı altında yapılmasına itiraz ediyordu.
Mısır basınında yer alan haberlere göre ise Arap Birliği'nden Lübnan heyetini temsil eden bir yetkili, Suriye'nin sözkonusu plan ile ilgili iki çekincesi olduğunu ileri sürdü.
MUHALİFLER KARŞI
Yetkili, Suriye askerlerinin sivil yerleşim yerlerinden çekilmesi ve diyalog toplantılarının Kahire'de yapılması konusunda Suriye'nin çekincesi olduğunu öne sürdü. Suriye'nin planı kabul ettiğini yönündeki açıklamalar Kahire'de bulunan Suriyeli muhalifleri tatmin etmedi. Esad rejimini devirmek için uluslararası toplumun müdahale etmesini isteyen yüzlerce muhalif, Arap Birliği'nin önünde protesto gösterisi yaptı. Aralarında çok sayıda kadının da bulunduğu göstericiler Başşar Esad yönetiminin, Libya'daki Muammer Kaddafi, Mısır'daki Hüsnü Mübarek rejimi gibi devrilmesini istedi. Birleşmiş Milletler'e göre, Suriye'de mart ayında patlak veren hükümet karşıtı isyanda bugüne kadar 3 binden fazla sivil  öldü.

İŞTE O PLAN
- Askeri operasyonlar ve terör saldırıları duracak 
- Suriye uluslararası basına açılacak
- Siviller korunacak
- Suriye Ordusu sivil yerleşim bölgelerinden çekilecek
- Şubattan beri tutuklanan kişiler serbest bırakılacak
- Muhalifler ile Suriye yönetimi arasındaki ulusal diyaloğ Arap Birliği çatısı altında 15 gün içinde başlatılacak
- Katar başkanlığında bir Arap Birliği komisyonu oluşturulacak
- Arap Birliği gözlemcilerinin ve birliğe bağlı örgütlerin temsilcilerinin Suriye'de bulunmalarına izin verilecek 
- Reformlara hız verilecek (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler