YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erzincan'da peş peşe 3 deprem
Erzincan Çağlayan'da deprem meydana geldi
Erzincan'da peş peşe 3 deprem
30 Temmuz 2009 / 10:59 Güncelleme: 30 Temmuz 2009 / 00:00

ERZİNCAN'a 26 kilometre uzaklıktaki Çağlayan Beldesinde, Richter Ölçeğine göre 5 büyüklüğünde meydana gelen deprem, yöre halkını korkuttu. Uzun bir süreden beri ilk kez deprem gerçeği ile yüz yüze gelen Erzincan'da halk panik halinde kapalı alanları terkederek sokaklara döküldü. Kısa süren depremde Çağlayan beldesindeki bazı ev, işyerlerde çatlama ve sıva dökülmeleri oldu. İl genelindeki dershaneler, bir gün süreyle tatil edildi.

Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün (KRDAE) kayıtlarına göre, bugün (30 Temmuz) saat 10.37'de Erzincan'ın güneydoğusunda Şelalesi ile ünlü Çağlayan'da 3,2 kilometre derinlikte Richter Ölçeğine göre, 5 büyüklükte deprem oldu. Saat 10.39'da ise Çağlayın kuzeyinde olan Üzümlü ilçesi ile Tanyeri beldesinde 3.2 büyüklüğünde ayrı bir deprem meydana geldi. Çağlayan'da saat 10.43 ve 10.53'te 3.1 büyüklüğünde iki artçı yer sarsıntısı kaydedildi.

Erzincan kent merkezi ile birlikte Çağlayan, Üzümlü ve Tanyeli'ndeki vatandaşlar, depremin ardından panik halinde sokaklara çıktılar. Büyük depremlerin yaşandığı Erzincan'da korku ve paniğe neden olan depremin ardından Erzincan Devlet Hastanesine başvuran olmadığı bildirildi. Çağlayan Belediye Başkanı DSP'li Çetin Çay, depremin ilk etapta vatandaşları korkuttuğunu, daha sonra durumun normale döndüğünü söyledi.

Çağlayan Beldesinin Şelale Mahallesinde oturan Emine Doğan, "Deprem 10 saniye kadar sürdü. Eğer süre uzun olsaydı, hasar büyük olurdu. Bir de gündüz vakti olduğu için herkes sokakta ve bahçe işleriyle uğraşıyor. Bu bakımdan fazla tedirgin olmadık. Ufak tefek eşyalar kırıldı" diye konuştu.

Bu arada Kandilli Rasathanesi ilk olarak depremin büyüklüğünü 4.9 olarak belirtirken, daha sonra 5 olarak açıkladı
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler