YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erzincan davasında gelişme
Erzincan davasında gelişme
04 Mayıs 2010 09:03
Tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk duruşmaya gelmedi.

Erzincan'daki silahlı terör örgütüne ilişkin, aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir'in de bulunduğu 10'u tutuklu 14 sanığın yargılanmasına başlandı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, Astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş ile sanık yakınları katıldı.

Tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe ve eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile 2 sanık yakını da izledi.

Duruşma sanıkların kimlik tespiti işlemiyle sürüyor.

Bu arada dava nedeniyle olası protesto gösterileri dolayısıyla polis ekiplerince adliye önünde önlem alındı.

Polise ait ''Toma'' adlı bir aracında hizmet verdiği adliye önündeki önlemler çerçevesinde adliyenin önündeki caddenin bir bölümü araç trafiğine kapatıldı.

Duruşmayı aralarında Anadolu Ajansı'nın da bulunduğu 5 haber ajansının birer muhabirinin izlenmesine izin verildi.

Ayrıca, duruşmayı izlemek isteyen çeşitli televizyon ve haber ajanslarına ait canlı yayın araçları da adliye önünde konuşlandırıldı.

CEZA İSTEMLERİ

İddianamede, ''sanıkların suçlamaları kabul etmediği'' belirtilerek, tutuklu sanıklar Başsavcı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Yaylabaşı Karakol Komutanı Murat Yıldız, Astsubaylar Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları Sadri Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, 3. Ordu İstihbarat Başkanlığı Plan Eğitim Subayı Ahmet Saraçlar ve Erzincan'da av bayiliği yapan Yaşar Baş'ın ''Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma'' suçundan TCK'nın 314/2 maddesi uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Başsavcı Cihaner'in ''resmi belgede sahtecilik'' ve ''tehdit'' suçların da cezalandırılması istenen iddianamede, sanıkların Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgili maddelerince de cezalandırılması talep ediliyor.

CİHANER SAVUNMASINI VERİYOR

Başsavcı Cihaner esas yönünden değil görevsizlik ve anayasaya aykırılık yönünden savunma yaptı...

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Erzincan'daki silahlı terör örgütüne ilişkin, aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir'in de bulunduğu 10'u tutuklu 14 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasına saat 14.00'e kadar ara verildi.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal, görev ve usule ilişkin itirazların reddini mütala etti. Mahkeme taleplere ilişkin değerlendirmesini verilen arada yapacak.

DİKKAT CHP Lİ VEKİLLER ORADALAR !
 // ADİL
CHP Aba altından sopa göstermek için orada anlaşılan Sn.Baykal kendi yerine öbür avukatları göndermiş bu seferde tersinden bir savcı feda edilecek gibi gözüküyor,cuntacılar ise dışarda gelmeyerek atını oynatmaya yandaşlarına çarşaf çarşaf akıl dağıtmaya yol yordam öğretmeye devam ediyorlar ! MaazAllah birde fırsat ellerine geçerse vay Türkiyenin haline o zaman yat ağla kalk ağla ! Dürüstlere yaşama hakkı kalmaz ancak ecelli ölüm temizler !...
04 Mayıs 2010 11:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler